חיפוש מאמרים

11868 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
הסרת יבלות

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: שידוך חיי שרה בת זוג מערת המכפלה

נושא המאמר: לספוד ולבכות
מאת: דוד דרומר   שמור מאמר למועדפיםמתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית""ותמת שרה...ויבא אברהם לספוד לשרה ולבכותה" (בראשית כ"ג/ב').

בפרשה זו רואים אנו את אברהם כדמות אנושית רגישה. הוא מתייפח בבכי על מות אשת נעוריו והוא אחוז דאגה למצוא לה אחוזת קבר מכובדת. אברהם מבקש לקבור את שרה במערת המכפלה. הוא מחליט לקנות דווקא אחוזת קבר זו ומתעקש לשלם בעבורה בכסף מלא. מתנהל משא ומן ארוך ומייגע בין אברהם ובין עפרון החתי ובסופו משלם אברהם 400 שקל כסף ומקבל את מערת המכפלה לאחוזת קבר.

נשאלת השאלה: מדוע מתעקש אברהם לקנות דווקא את המקום הזה? ומדוע הוא מקפיד לשלם בעבורו בכסף מלא?

התשובה: אדם וחוה קבורים במערה. אברהם יודע זאת וגם בני חת יודעים זאת - להיקבר במערה, פירושו להיות הממשיכים בעולם של אדם וחוה. זה מה שאברהם אומר בהספד לשרה, שהיא ההמשך של חוה, היא ממשיכה את החיוניות של אם כל חי בעולם, היא המתקנת את עניין חוה. לעומת חוה, שהכשילה את אדם ששמע בקולה - וכתוצאה מכך יש מוות בעולם. הנה לגבי שרה נאמר: "...כל אשר תאמר לך שרה, שמע בקולה, כי ביצחק יקרא לך זרע" (כ"א/יב'). שרה ילדה את ממשיך דורו של אברהם - היהודי הראשון. אברהם הוא הממשיך את עניינו של אדם בעולם ומביא לתיקונו: עשרה דורות מאדם ראשון עד נח ונמחו במבול, עשרה דורות מנח עד אברהם - בא אברהם ונטל שכר כולם. אברהם הוא התכלית, עד אליו היה הכל בלי ערך, בא הוא ונתן את הערך לקיום העולם. אברהם הפיץ בעולם את האמונה שיש מנהיג לבירה, יש בורא עולם שברא את העולם ב-6 ימים ואת האדם ברא כנזר הבריאה: "...בצלם אלוקים ברא אותו, זכר ונקבה ברא אותם" (בראשית א'/כז') .

לאברהם חשוב מאוד שהוא ושרה אשתו, בנו ואשתו וכן נכדו ואשתו ייקברו דווקא במערת המכפלה, בה קבורים אדם וחוה, כי הם הראשונים שנבראו ע"י ה' והם מעידים על כך שיש בורא לעולם. אותו אלוקים שאברהם היה עסוק כל ימיו להפיץ את האמונה בו ברבים. מערת המכפלה מציינת התמזגות מוחלטת עם הארץ זוהי ראשית ההשתרשות בארץ, תחילת מצוות יישוב הארץ בצורה של קניין. האדם הקבור הופך לחלק בלתי נפרד של אדמת ארץ ישראל.

מיד לאחר קבורת שרה מתחיל אברהם לדאוג כיצד למצוא בת זוג ליצחק בנו, ממשיך הדור. פרשה זו באה כאילו להשלים את הפרשה הקודמת. אולי יאמר מישהו, איש אכזר היה אברהם שהוליך את בנו יחידו לעקידה. באה הפרשה המתארת את מות שרה ואת השידוך של יצחק ויוצרת כעין מסגרת לפרשת העקידה. מעשה העקידה מקבל מימד עמוק ונשגב יותר כאשר אנו מגלים עד כמה היה אברהם רגיש וחרד כלפי אשתו ובנו, עד כמה חשובה היתה לו ההתייחסות למשפחה ולהמשכיות הדורות, שבא לידי ביטוי מצד אחד בקניית מערת המכפלה ומצד שני בדאגה להשיא את בנו לאשה, לשם המשכיות הדורות.

torah.in/he


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י דוד דרומר שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  עסקים למכירה | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון | מטבחי יוקרה | חבל זגוריה | זמן טיסה |  הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2015 - 2006  clickgoseo@gmail.com מנוע חיפוש מאמרים ארטיקל, כבר בן 8 שנים!