חיפוש מאמרים

11868 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
מדוע המחוקק סובר שפיצוי בגין עופות שהושמדו עקב מגפת שפעת העופות בגובה מחצית משוויין הוא פיצוי נאות?

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: הליכה עשיה חינוך בחוקותי

נושא המאמר: אם בחוקותי תלכו, חנוך לנער על פי דרכו...
מאת: ד"ר יחיאל שרמן   שמור מאמר למועדפים

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית""אם בחוקותי תלכו ואת מצוותי תשמרו ועשיתם אותם" (ויקרא כ"ו/ ג').

פרשתנו פותחת במלים: "אם בחוקותי תלכו...". שואלים מפרשים רבים: מדוע "תלכו"? היה ברור יותר אם הכתוב היה מציין "תקיימו" או "תשמרו", מדוע הליכה דווקא? ועונים כי לקיום חוקי התורה, שרובם עוסקים במצוות שבין אדם לחברו יש צורך בהליכה, בתנועה, בהפעלת הגוף. כדי לקיים את "בחוקותי" כראוי, נדרש מאמץ של הליכה, שאיפה ורצון.

הרש"ר הירש מדגיש, שאם נלך בחוקותיו, נהיה טהורים מבחינה מוסרית. הפסוק משתמש דווקא ב"הליכה" לציון קיום החוקים, שמירתם ויש לכך משמעות עמוקה מאד. מכל איברי האדם, נבחרו הרגליים כדי להבהיר את חשיבות קיום המצוות, כדי להדגיש שלביצוע כל עשיה טובה ומשמעותית יש צורך במאמץ, בהליכה. אי אפשר לנצח, להצליח, אם לא משלבים תנועה מתמדת לכוון היעד. לא נאמר אם את חוקותי תראו, תאזינו, תדברו, הכתוב מדגיש דווקא "תלכו" כי אי אפשר לכבוש הר רק דרך ראיה, דיבור או שמיעה או חשיבה. כיבוש היעד דורש כמובן תכנון מדוקדק, חשיבה ותהליך של קבלת החלטות, אך שום תכנון לא יתבצע הלכה למעשה אם הוא יישאר "על הנייר" - אם התכנון הכתוב לא יתממש בתנועה. הרגליים הן האיברים המובילים את כל הגוף ממקום אחד למקום אחר - ליעד הנכון. עלינו לחשוב על התהליך, על שלבי הביניים, על קצב ההליכה, שהרי עם הרגלים, אפשר ללכת לאט, לנוע מהר ואף לרוץ. לכל אדם קצב למידה משלו, דרך משלו להשגת הישגים אך לכולם דרושה תנועת הליכה כדי לקיים את "בחוקותי". כל אחד יכבוש את היעדים בקצב הליכה שונה. צריך להתחשב בכך, כפי שאמר החכם באדם: "חנוך לנער על פי דרכו..." (משלי כ"ב/ו').

עלינו לשמור כל הזמן על תנועה נכונה, קצב יעיל ומסלול נכון, שיוביל אותנו למקום הנכון. היינו, לא די בהליכה אל היעד, יש צורך בשמירה על כללים, על שלבי התכנון, על איכויות הנתיבים בהליכה, על יושר ואמת. לאחר השגת היעד יש לשמור על ההישג ולוודא שכל ההליכה לא היתה לשווא. חייבים לשמור על כל שלבי החשיבה והביצוע, כדי שנדע לקיים את "בחוקותי" גם בעתיד, כדי להתקדם ל"בחוקותי" נוסף ואחר. לקיים מצוות נוספות, שחלקן הן על סמך קיום המצוות שכבר ביצענו.

"אין בית מדרש ללא חידוש" נאמר במסכת חגיגה (דף ג'/ע"א), אך החידוש דורש מאיתנו כי נסתמך על ידע קודם ונתקדם למשהו חדש, על בסיס הבניין שבנינו. כאשר אנו - מחנכים והורים - מקנים לילדים הרגלי למידה והתנהגות, יש צורך בתרגול כדי להטמיעם - או אז להליכה יש תוצרים. כאשר הם מעוגנים, יש בסיס איתן ליצירתיות חדשנית ומיטבית.

הפסוק מתייחס לפעולה נוספת - עשיה. נאמר בפסוק: "...תלכו...תשמרו...ועשיתם...". לא די בהליכה, אף לא בשמירה, יש צורך בעשייה הלכה למעשה. קביעת יעדים, קבלת החלטות, חשיבה יצירתית, תכנון חכם ויעיל - כל אלה ישאו פרי רק אם ההליכה תהא לכוון הנכון תוך שמירת כל הצעדים וכל הכלים בהם השתמשנו בתנועה לעבר היעד. עלינו לזכור שכל מעשינו יהיו יעילים וטובים רק אם הם יהיו תוצרים לעשיה, אם תהיינה תפוקות. אין שום ערך ל"אם בחוקותי תלכו", אם השלב הסופי לא נכבש.

השילוב המנצח הוא: ללכת לקראת יעדים, להתאמץ, לשמור על יושר ולעשות מתוך אמונה בתורת ישראל, בזקיפות קומה ודימוי עצמי חיובי. כך נקיים כראוי את הציווי "אם בחוקותי תלכו ואת מצוותי תשמרו ועשיתם אותם" ונגיע לפסגת ההצלחה בעשיה.ד"ר יחיאל שרמן

www.h-y1.fav.co.il

torah.in/he


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י ד"ר יחיאל שרמן שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  עסקים למכירה | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון | מטבחי יוקרה | חבל זגוריה | זמן טיסה |  הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2015 - 2006  clickgoseo@gmail.com מנוע חיפוש מאמרים ארטיקל, כבר בן 8 שנים!