חיפוש מאמרים

12307 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
ניהול רווחים בדוחות פיננסיים - הייתכן כי חברה דווקא תמעיט מרווחיה?

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: חינוך ילדים קשב וריכוז הכשרת הורים בעיות התנהגות

נושא המאמר: ילדים / הורות
מאת: אבירם היכל   שמור מאמר למועדפים

איך החליפין של הילד שלך?

האם הילד עוזר בבית או שהוא קצת "פרזיט"? האם הוא סוחב לך מהארנק או שהוא תמיד מבקש רשות? האם הוא משאיר את הכלים על השולחן ואת הנעליים בסלון או שהוא תמיד משאיר אחריו מסודר? האם הוא הפתיע אותך פעם אחת כשסידר את הבית כולו?

בעבודותיו של החוקר האמריקני רון האברד מוזכר המונח 'חליפין' שהוא מושג בתחום העסקים אך אפשר ליישמו גם בבית עם הילדים.

חליפין פירושו החלפה של מוצר או שירות מבעל העסק, עבור כסף מהלקוח. עסקים שמנהלים חליפין תקין עם הלקוחות שלהם - כלומר נותנים מוצר בעל ערך ודואגים לגבות עבורו כסף, שורדים.

בעסק רגיל, כשהלקוח משלם עבור מוצר ולא מקבל אותו או מקבל מוצר פגום, האמון של אותו לקוח נפגע והוא לא יחזור לקנות.

חליפין תקין יכול להיות מיושם בכל תחום בחיים והאמת היא שהוא חייב להיות מיושם גם עם הילדים.

איך אתה תרגיש בתור הורה שנותן ונותן ולא מקבל דבר בתמורה? איך תרגיש אם רק תקבל ותקבל ולא יאפשרו לך לתת דבר בתמורה? רע...

גם במשפחה יש יחסי חליפין בין בני המשפחה - שכשהם יוצאים מאיזון, היחסים בין כל הנוגעים בדבר מתדרדרים.

בכתביו מבדיל רון האברד בין 4 סוגי חליפין:

סוג החליפין הראשון: חליפין פושע

בעסק זה לקחת כסף ממישהו - אך לא לתת שום דבר חזרה. זוהי בעצם גניבה. פושעים משתמשים בסוג זה של "חליפין". אפשר "להרביץ מכה" מבחינה עסקית, אך אין לזה עתיד וזה גם לא חוקי.

ביחסים משפחתיים זה יכול לבוא לידי ביטוי בילד שגונב כסף מהארנק של ההורים. עוד דוגמא יכולה להיות ילד שמקבל את כל מה שהוא צריך בבית ולא רק שהוא לא נותן דבר בתמורה אלא גם זורק את חפציו בסלון, משאיר את המטבח מלוכלך, את רצפת האמבטיה רטובה ומצפה שהאמא תבוא אחריו כדי לסדר ולנקות.

(ולמרבה הפלא היא אכן עושה זאת ולא מבינה למה הילד הולך ומתדרדר...).

דוגמא שלישית זה הילד שמקבל כסף מההורים כל שני וחמישי בשביל כל דבר שנפשו חפצה ולא נותן דבר בתמורה = זה הילד ה"פרזיט" שרק מקבל, ומקבל, ומקבל..

סוג החליפין השני: חליפין חסר או חלקי

בעסק, זה לקחת כסף ממישהו - אך לתת לו מוצר חלקי או פחות ממה שהובטח או באיחור רב.

ישנם עסקים שעובדים כך, ואין פלא שלא הולך להם והם נסגרים מהר. לקוח לא מרוצה לא יחזור וגם יקטר לחברים שלו על אותם עסקים. הם מאבדים גם אותו וגם את כל מי שמסביבו אם הם עובדים בצורה זו. לקוח לא מרוצה מייצר לפחות10 אנשים שחושבים עליהם "דברים רעים".

ביחסים משפחתיים זה יכול לבוא לידי ביטוי בכך שהילד עוזר לפעמים כאשר מבקשים ממנו אבל הוא גם טורק את הדלת בדרך, או עושה פרצוף. הוא תורם מעט מאוד לבית ובדרך כלל הוא עושה את זה רק אחרי שביקשת ממנו וגם אז בחוסר חשק בולט. בדרך כלל אין לו ממש תפקידים בבית, אבל גם אם יש לו תפקיד כזה (כמו לשטוף כלים אחרי ארוחת הערב ) הוא יעשה זאת לפעמים או שישאיר את הכלים למחר, או שלא ממש ישטוף הכול. בסוג החליפין הזה גם כאשר הילד תורם צריך תמיד לנדנד לו שיעשה וצריך ללכת אחריו ולבדוק שזה נעשה. הביטוי הנפוץ אצלו במקרה זה הוא: "אחר כך". בדרך כלל אנו מגיעים למצב הזה משום שלא אפשרנו לילד לתרום לנו כאשר היה קטן יותר והציע את עזרתו.

לדוגמה - כשהיה ילד קטן הוא רצה לעזור לאמו להכין ארוחת ערב והיא לא אפשרה לו. באותו הרגע האימא, שהייתה עייפה ולא כל כך סבלנית לבלגאן שעלול להיווצר ולזמן שזה ייקח (משום שהילד היה חסר מיומנות), אמרה לו משהו כמו "אולי עדיף שתלך לשחק רגע בחדר שלך עד שהאוכל יהיה מוכן". הילד במקרה זה הרגיש פחות מוכשר ופחות בעל יכולת. הוא הרגיש רע משום שאינו מסוגל לתרום לאמו. והיא, למרות שלא הייתה לה כוונה רעה, יצרה באותו רגע ילד שפחות יאהב לעזור בעתיד.סוג החליפין השלישי: חליפין הוגן

רוב העסקים משתדלים לעבוד בצורת חליפין זו. לקחת כסף ממישהו - ולספק מוצר שווה ערך. עסק כזה יחזיק מעמד מבחינה כלכלית - אך זה עדיין לא מבטיח גדילה והמלצות מפה לאוזן.

ביחסים משפחתיים זה יבוא לידי ביטוי בכך שלילד באמת יש תפקיד כלשהו בבית והוא מבצע אותו. הוא תורם לבית - הוא עוזר לכם לקחת את אחיו מהגן כאשר אתם בעבודה, הוא מנקה את החדר שלו, הוא מוריד את הכלבה כפי שהתחייב כאשר ביקש מכם לקנות לו אותה. הוא מקבל דמי כיס על פי מילוי התפקידים שלו ולא סתם כך. לדוגמה, אמא מכינה את ארוחת הערב, הילד שוטף את הכלים. אתם מסדרים ביחד את הבית - הוא מנקה אבק ומטאטא, ההורה שוטף את הבית. במקרה הזה הילדים עוזרים.

סוג החליפין הרביעי: חליפין בשפע

צורת חליפין זו היא לא נפוצה בעולם העסקים אך זאת צורת החליפין היחידה שתבטיח שביעות רצון עצומה מהלקוחות ותגרום להם לחזור שוב ושוב ולהמליץ לחברים. אתם הופכים את הלקוחות ל"מפיצים שלכם" ול"אנשי המכירות" שלכם.

בשיטת חליפין זו, אתם לא נותנים 2 מוצרים במקום אחד, אלא נותנים משהו "מעל ומעבר למה שהובטח". שימו לב לניסוח : משהו מעל ומעבר למה שהובטח = הם לא ציפו לזה והופתעו לטובה.

לדוגמא : חברה מוכרת רהיטים בהזמנה אישית. לא רק שסיפקנו להם את זה יותר מוקדם ממה שהם ציפו אלא שגם הרכבנו וניקינו את המטבח אחרי ההרכבה וגם הוספנו ערכת כלים מעוצבים - בתור מתנה על כניסתם לבית החדש. וכל זה נעשה באווירה חמה ואכפתית ללקוח.

בגלל שזה כל כך נדיר בעולם העסקים, והם לא ציפו לזה בכלל - הם יספרו לכל החברים שלהם עלינו, ואנחנו נרוויח את הקניות של כל בני המשפחה והחברים שלהם לעוד הרבה שנים קדימה.

ואיך זה בא לידי ביטוי בבית? גם בבית זה נדיר. אפילו יותר מעולם העסקים ולכן זה יראה לך מוזר שבכלל אפשר להגיע לזה אבל כשזה קורה זה תענוג גדול. בסוג החליפין הזה הילדים הם באמת חלק מהמשפחה - הם תורמים ובגדול. אם לך יש את התפקיד של המפרנס, הם מצידם יהיו אלו שאחראים על ניקוי הבית והם יעשו זאת בשמחה ובהתלהבות והבית באמת יהיה נקי מאוד. אם לך יש תפקיד של להכין את האוכל - להם יהיה תפקיד של לעשות את הקניות ובסוף הערב כשתעמדי לעשות כלים אחד מילדייך יגיד לך - אמא, ראיתי שעבדת קשה היום - תני לי, אני אעשה את הכלים, אני יודע שיש את הסדרה הזאת שאת אוהבת, לכי לראות אותה ואביא לך קפה. הילדים במקרה הזה אוהבים לעזור ורוצים לעזור. הם אוהבים לעשות דברים בבית ולסייע לחברי הקבוצה של הבית. יתכן שבמצב החליפין הקיים אצלכם בבית, הסוג של חליפין בשפע נשמע לך כמו מדע בדיוני או יותר כמו סיפור מהאגדות - אבל זה בהחלט מה שאנחנו שואפים שיקרה אצלך בבית!


אז מה מצב החליפין אצלך בבית?

נשמח לספק לך כלים יישומיים בהכשרת ההורים של תבונה.

ליצירת קשר:

מרכז תבונה

מאיר בעל הנס 12 רמת-גן

03-5743734

www.tvuna-online.co.il

www.tvuna-online.co.il


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י אבירם היכל שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  ליסבון  | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2024 - 2006  [email protected]