חיפוש מאמרים

12303 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
מס הכנסה מבקש ממך עוד כסף. האם לשלם או לא ?

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: אידוי הפרוסטטה ערמונית בעיות במתן שתן פרוסטטה

נושא המאמר: אידוי פרוסטטה, ערמונית מוגדלת
מאת: רפואה אישית   שמור מאמר למועדפים

1. ערמונית מוגדלת, ניתוח ערמונית, ערמונית, אידוי ערמונית, ערמונית פרוסטטה, הסרת ערמונית, קטטר, דלקת בדרכי השתן


הסרת ערמונית ללא פתיחת דופן הבטן

מאת: ד"ר שלום כץ, מומחה לכירורגיה אורולוגית,בית חולים אסותא ומנהל מרפאה "רפואה אישית"

כל ארבעה מתוך עשרה גברים מעל גיל 55 סובלים מ ערמונית מוגדלת. מספר זה גדל לשבעה מכל עשרה גברים בגיל 70. בגיל 80 השכיחות גבוהה אף יותר.

אם יש מצב של ערמונית מוגדלת, כשמדובר בהגדלה שפירה שאיננה סרטנית, אינה מהווה בעיה. הבעיה היא בלוטת הערמונית צמודה למדי ל חלק הקרוב לשלפוחית השתן – אותו צינור שתפקידו להוביל שתן מהשלפוחית אל מחוץ לגוף – הערמונית לוחצת על השופכה ויוצרת הפרעות בזרימה התקינה. (1)
הסימפטומים כוללים:
דחיפות במתן שתן (מפריע בעיקר בלילה)
זרם שתן חלש או מקוטע.
הרגשה של חוסר הצלחה בריקון השלפוחית.
תחושה שקשה להטיל שתן בתחילת ההשתנה.
דחיפות גבוהה בצורך(IPSS- International prostatic symptoms score)(2)

באחוז מסוים של הגברים נשארת שארית שתן גדולה בשלפוחית, שעשויה ליצור דלקות - דלקת הערמונית – דלקת בדרכי השתן חוזרת ונשנית בדרכי השתן, לחוסר יכולת פתאומית להטיל שתן או לנזק מצטבר של שלפוחית השתן ואפילו נזק לכליות.
ערמונית מוגדלת עלולה להוביל למצב יכולה אף להוליך למצב חמור של עצירת שתן מוחלטת.( AUR - Acute urinary retention) (3)

שיטות הניתוח הקיימות:

קיימים 2 סוגי ניתוחים עיקריים:

"ניתוח פתוח" ((Retropubic and Suprapubic Prostatectomy–הניתוח הזה נעשה באמצעות חתך בבטן התחתונה. הניתוח הזה בוצע לראשונה בשנת 1894 ע"י Eugene Fuller בניו יורק. הטכניקה תוארה על ידי FREYER בלונדון ובשנת 1912 פורסמו תוצאות 1,000 המנותחים הראשונים.

"ניתוח סגור" (TURP –Transurethral Resection of Prostate)– הסרת ערמונית סגורה, מבוצע דרך השופכה (Urethra)ללא חתך בטני.

ההחלטה על סוג הניתוח תלויה במשתנים חשובים כמו גודל הערמונית, בעיות נוספות בשלפוחית השתן (כגון: אבנים וגידולים) כמו גם המיומנות של המנתח.

חלק גדול מהסובלים נזקק לעבור ניתוח "פתוח" עם תהליך התאוששות קשה ואיטי. זהו הטיפול הסטנדרטי בערמונית מוגדלת שפירה של הערמונית, הפותר במקרים רבים את הבעיה. בניתוח מסירים רק את חלק הרקמה שהתפתחה והתחילה ללחוץ על השופכה (צינור השתן) וגורמת לחסימה, שאר קליפת הערמונית נשארת. הניתוח, מסיר לרוב את החסימה ופותר את הבעיה.

"ניתוח סגור" (TURP)-. פותח לראשונה בארה"ב בשנות 1920 ו-1930. Nesbit, בשנת 1975 קיימים כמה ציוני דרך שבזכותם התפתח המכשיר לכריתת ערמונית סגורה. (4)
בשנת 1970 עם התפתחות תאורה דרך סיבים אופטיים, וכן עדשות עם זווית רחבה, הביא ל שיפור גדול בתמונה הנצפית בניתוחים אנדוסקופים. (5)

כאמור, בשיטה הזו לא מבצעים חתך חיצוני בגוף. לאחר ההרדמה, כללית ולרוב אזורית, המנתח מגיע אל בלוטת הערמונית ע"י החדרת מכשיר אופטי דק ביותר דרך צינור השתן. באמצעות מכשיר זה ובעזרת סכין חשמלית ניתן לחתוך את רקמת הערמונית החוסמת. הרקמות שנכרתו נשטפות ע"י נוזל העובר במכשיר אל תוך שלפוחית השתן, ובסיום הניתוח נשאבות החוצה ונשלחות לבדיקה פתולוגית.

השיטה הזו נחשבת טובה יותר מאשר השיטה הפתוחה, בעיקר מכיוון שאין חתך חיצוני ומשך האשפוז וההחלמה קצרים יותר. זה הניתוח המכונה ע"י חולים רבים בטעות ניתוח לייזר.

שיטה חדישה יותר שנמצאת בשימוש כבר יותר מ-10 שנים בעולם בכלל ובישראל בפרט, היא "ניתוח סגור" (TUVP- Transurethral Evaporization of the Prostate) – אידוי הערמונית.

שיטה דומה ל TURP, אבל במקום לחתוך ולכרות את הבלוטה מתבצע תהליך של אידוי הבלוטה. הערמונית מורכבת מתאים, המורכבים מ-60% מים ולכן ניתנים לאידוי. לצורך פעולה זו חייבים להיעזר ברופא בעל ניסיון רב וחוסכת צורך בניתוח פתוח.
הוצג לראשונה על ידי Mebust בשנת 1972 (6).

רק בשנת 1995 תואר לראשונה ניתוח של אידוי הערמונית (TUVP)שבוצע על ידי Kaplan ו-TE (7) שהיו חלוצי השיטה בארה"ב.

תוך זמן קצר האורולוגים המנתחים בגישה האנדוסקופית {התחילו ליישם את השיטה הזו|החלו לבצע במקום {TURP, TUVP ובמשך הזמן השוו את התוצאות בין הגישות השונות במרכזים שונים בעולם.

לאחר 5 שנות ניסיון Cabelin, Te, Kaplan ריכזו תוצאות של מאות חולים והגיעו למסקנות הבאות(8):
1. היעילות של אידוי הערמונית (TUVP) דומה מאד ל-TURP.
2. ישנם פחות סיבוכים לטווח קצר בשיטת אידוי הערמונית (TUVP) מאשר ב- TURP
3. משך זמן הקטטר בשיטת אידוי הערמונית קצר יותר מאשר ב TURP למרות שמשך הפעולה ארוך יותר.
4. משך זמן אשפוז קצר יותר בשיטת אידוי הערמונית וחזרה מוקדמת יותר לפעילות רגילה.
5. הרבה פחות איבוד דם ועירויי דם מאשר ב TURP.
6. שפיכה אחורית Retrograde Ejaculation פחות ב אידוי הערמונית מאשר TURP.

יתרון נוסף וחשוב הוא שבשיטת אידוי הערמונית (TUVP ) אין ספיגת נוזלים ולכן ניתן לבצע אידוי של בלוטת ערמונית גדולה מאוד (עד 250גר') ללא חשש מ Transurethral resection syndrome, אשר מופיע בכ – 2% מהמקרים בTURP.

לסיכום, בשיטת הניתוח הסגור שכאמור מקובלת היום בתור השיטה היעילה והנפוצה ביותר במרכזים הרפואיים המתקדמים בעולם, ניתן לכרות ולאדות את כל בלוטת הערמונית ולהשאיר רק את הקופסית – תוצאה דומה לתוצאה שמשיגים בניתוח פתוח של הסרת הערמונית, ובלי צורך בקטטר. בנוסף קיימים יתרונות בולטים: הרדמה אזורית, ללא פתיחת בטן כך שכמעט אין כאבים, ומשך אשפוז קצר יותר.

רוב המטופלים חוזרים לעבודה תוך כשבוע (לאחר אשפוז של לילה אחד בלבד).

מקורות:
(1) Caine M Schuger L: The "capsule" in benign prostatic hypertrophy. US Department of Health and Human Services 1987;No. 87-2881:221
(2) Barry MJ, Fowler FJ Jr,O'leary MP, et al: The American Urological Association symptom index for benign prostatic hyperplasia: The measurement committee of the American Urological Association . J Urol 1992a; 148:1549-1557; discussion 1564.
(3) Breum L,Klarskov P, Munck LK et al: Significance of acute urinary retention due to infravesical obstruction. Scand J Urol Nephrol 1982; 16:21-21.
Hastie KJ, Dickinson AJ, Ahmad R, Moisey CU: Acute retention of urine: Is trial without catheter justified? J R Coll Surg Edinb 1990; 35:225-257.
(4) Nesbit IM: A History of transurethral prostatectomy. Rev Mex Urol 1975; 35:349 -362
(5) Hopkins NH: optical principals of the endoscope. In Berci G (ed): endoscopy. New York, Appleton-Century-Crofts,1976, pp 3-26.
(6) Mebust WK Damico c: Prostatic desiccation: A preliminary report of laboratory and clinical experience. J Urol 1972; 108: 601-603
(7) Kaplan SA, Te AE: Transurethral electrovaporization of the Prostate (TVP): A novel method for treating men with benign prostatic hyperplasia. Urology 1995a; 45: 566-573.
(8) Cabelin M, Te AR, Kaplan SA: Transurethral vaporization of the prostate: Current techniques. Curr Urol Rep2000;1:116-123..


prostate.co.il


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י רפואה אישית שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  ליסבון  | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2024 - 2006  [email protected]