חיפוש מאמרים

12303 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
יועצי השקעות לעומת מנהלי תיקים

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: רומניה מקרקעין נדלן עסקים ברומניה

נושא המאמר: ישראלים עושים עסקים ברומניה
מאת: אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected]   שמור מאמר למועדפים

בשני העשורים האחרונים, עברה רומניה מהפך יוצא מגדר הרגיל, בכל קנה מידה עולמי. החל מנפילתו של הרודן ניקולא צ'אושסקו בשלהי שנות ה-90, צמיחה אסטרונומית בכל התחומי התעשייה, הנדל"ן והתעסוקה, וכלה במשבר האשראי שפקד את הכלכלה הגלובלית בשנת 2009.

"בום אדיר", "תנופה מטורפת" ו"הזדמנות של פעם בחיים" היו רק חלק מהכינויים שלהם זכתה רומניה במחצית הראשונה של העשור הקודם. הצטרפותה לאיחוד האירופי, התחזקות המטבע המקומי והיקף השקעות זרות הולך וגובר המזרימים לתוכה מיליארדים הפכו חלק מהתושבים המקומיים ל"נובורישים" שבזבזו את מיטב כספם על מסעדות יוקרה, מותגי אופנה יוקרתיים ורכבי יוקרה כגון פרארי, למבורגיני, בנטלי ורולס רויס.

ישראלים שחזו את התרחשותם של האירועים הללו, החלו לרכוש קרקעות כבר בתחילת שנות ה-2000, ועשו תשואה בלתי נתפסת (לעיתים אלפי אחוזים) מבלי להשקיע אגורה שחוקה לאורך החזקתן. חברות קבלניות ישראליות, הקימו פרויקטים ענקיים, כך לדוגמא: אפריקה ישראל, שלאחרונה סיימה את בניית קניון AFI הגדול ביותר ברומניה, מוטי זיסר ואלביט הדמיה שמחזיקים באחת מפיסות הנדל"ן היקרות ביותר בבוקרשט בשדרה היוקרתית קאלה-ויקטוריה, ועליו המלון רדיסון בלו, שאליו הישראלים מעדיפים להגיע, דניה סיבוס אשר פועלת כמבצעת בפרויקטים רחבי היקף ועוד רבים וטובים.

השפעתו של משבר האשראי על שוק הנדלן ברומניה

לפני משבר האשראי, רומניה הייתה היעד העיקרי של הישראלים בהשקעות נדל"ן, שטח שקנית היום, נמכר לעיתים יום למחרת בעשרות אחוזים יותר. חברות ישראליות רבות היו ברומניה בתקופה הזו, לצד אנשי עסקים פרטיים, להלן חלק מהרשימה: אפריקה ישראל (לב לבייב), אלביט הדמיה (מוטי זיסר), בני שטיינמץ, אשטרום, אאורה השקעות, האחים עופר, סולל בונה (וקבוצת שיכון ובינוי בכלל), ב.ס.ר., אדמה, פריצקר, שפיר הנדסה, י.ח. דמרי, ברן ועוד רבים וטובים. בנוסף לחברות הנדל"ן, השתלבו חברות ישראליות גם בתעשייה וטכנולוגיה עוד משנות ה-90, כמו "נטפים" ו"תהל", ואיך אפשר שבריכוז גדול של ישראלים לא יהיו חברות מזון מוכרות כמו תנובה (שהספיקה לסגור פעילותה ברומניה), פריגת, שטראוס-עלית ועוד.

בפרוץ משבר האשראי פסק המימון הבנקאי שהשתולל בעולם בכלל וברומניה בפרט, וחברות רבות שהיו ממונפות מעל לראשן, לא עמדו בנטל המימון של הפרויקט והפסיקו אותו במהלך הקמתו. באותה העת נכסים נמכרו בחצי ממחיר הקנייה וחלקם אף עוקלו מאחר ולא נמצא קונה. המשבר הורגש במלוא עוצמתו והחלה ירידה תלולה במחירי השטחים והדירות. מטר רבוע לבנייה הגיע בשיאו לעלות של 700 יורו וכיום הוא 350 יורו (לפי הערכה), גם שוק השכירות ספג מכה קשה בדמות ירידה בשיעור של 60% ויותר, ממחירי השיא. חברה ישראלית נוספת שנפגעה מהידלדלות אנשי העסקים הישראלים ברומניה היא אל-על, כאשר בעבר קו תל אביב-בוקרשט עבד ללא הפסקה והיה לאחד הקווים הרווחיים שלה. לאחר ירידה מתמדת במספר הנוסעים במהלך שלוש השנים האחרונות כיום, ישנו ביקוש גדול יותר ביעד זה ומורגשת התעוררות מחודשת של אנשי עסקים ויזמים.

ברומניה הקפידו לקיים את דרישות קרן המטבע הבינלאומית (IMF), אשר הלוותה לה עם הצטרפותה לאיחוד האירופי 26 מיליארד יורו. שכר עובדי המגזר הציבורי קוצץ ב-25% והמע"מ הועלה ב-5% לשיעור של 24%. עקב כך, רומניה הצליחה לשמור על גירעון של 4.5% ב-2011 וסיימה את השנה בצמיחה של מעל 1%, כאשר התחזיות של ה-IMF ל-2012 מדברות על צמיחה של 2%.

מחירי נדלן ברומניה

כ-4 שנים לאחר המשבר, ניתן להבחין בחברות ואנשי עסקים שמנסים לנצל את הירידה במחירי הנדל"ן, ולעשות "סיבוב" נוסף ברומניה. כך למשל חברת אפ"י אירופה אשר ספגה פגיעה קשה במשבר, חוזרת לפעילות יזמית במדינה זו. בתחילת השנה היא החלה לקדם הקמת בניין משרדים בבוקרשט, אשר נחנך בשבוע האחרון וקניון בעיר פלוישט, במרחק 55 ק"מ מהבירה, וככל הנראה, יש לה עוד שני פרויקטים יזמיים ב"קנה". אין ספק שהשוק הוא לא מה שהיה ב-2007, אבל בהחלט יש סימני חיים ויש כבר עלייה בסגירת עסקאות.

המשבר הותיר בשוק המזרח-אירופי בעיקר את חברות הייזום הגדולות. התופעה של ישראלים שרצים לקנות קרקעות ולמכור הלאה נעלמה לחלוטין.
האם הם יצליחו? הרבה תלוי בשאלה כלום יצליח האחוד האירופי לנווט את עצמו אל מחוץ לים הסועד שבו הוא מתנהל כיום. ככל שה"חילוץ" אכן יצליח, יש להניח שבעתיד נוכל להגיד כי היום גם מי שחזו את המצב והקדימו לנצל זאת לטובתם.


רמת גן: רח' בן גוריון 2, (מגדל ב.ס.ר 1)
טל': 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל': 04-8526693 פקס: 04-8555976
רומניה: רח' פרנקלין 7, סקטור 1, בוקרסט
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר לעורך דין אלי דורון
משרד עורכי דין - דורון, טיקוצקי, צדרבוים, עמיר, מזרחי

www.taxlawyers.co.il


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected] שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  ליסבון  | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2024 - 2006  [email protected]