חיפוש מאמרים

12303 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
מגמות שיווקת

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: יצירה של זמן מתנה טובה משימה לאומית

נושא המאמר: נקודה שבועית פרשת כי תשא ת'תשע"ה
מאת: דוד דרומר   שמור מאמר למועדפים

נקודה שבועית פרשת כי תשא ה'תשע"ההשבת נקרא את הפרשה האמצעית מבין חמש הפרשות העוסקות בבניית המשכן וכליו.
חמש פעמים חוזרת התורה על פירוט בניית המשכן לאורך הפרשות האלו המסיימות את חומש שמות, והנה באמצע פרשת השבוע שלנו, פרשת "כי תשא", מופיעים מספר מועט של פסוקים שנפתחים כך: "ואתה דבר אל בני ישראל לאמר אך את שבתותי תשמרו כי אות היא ביני ובינכם לדורותכם לדעת כי אני ה' מקדישכם".באמצע כל עניין המשכן ובנייתו חוזרת התורה שוב על הציווי של שמירת השבת, והרי רק לפני מספר שבתות, בפרשת "יתרו" קראנו כולנו את עשרת הדיברות עם הדיבר הרביעי והציווי על השבת, ואם כך למה מצווה כאן שוב התורה על השבת?
האברבנאל בפירושו מנסה להסביר את הדבר: למשכן ולשבת יש תכלית דומה- להשריש בקרב העם את האמונה באלוקים. מתוך כך יכול ויבוא העם להבין שהמשכן ובטח בנייתו הם תחליף לקיום השבת והם עלולים להחליט שבעת הזאת כשיש משימה לאומית לבנות את המשכן היא תדחה גם את שמירת השבת.
הרי קיים עכשיו גיוס של כלל המשאבים הפיזיים והרוחניים ואולי יש גם צו שעה לדחות את השבת עבור המשכן.
דווקא בגלל צו השעה הזה מזהירה התורה ואומרת שיבנו את המשכן עם כל ההתלהבות והמסירות שצריכה להיות עבורו אבל יום השבת נשאר כפי שציוו אותו.
כשבנו בני ישראל את המשכן והיו שובתים בשבת מעבודה וממלאכת המשכן הם גילו את סוד השבת. באתן השבתות שבהם נדחתה בניית המשכן שהיה המרכז הרוחני של העם,ניצל כל יחיד מישראל מפני אותו "צו השעה" למען העם" שהיה בולע את עצמיותו של היחיד למען הכלל. באמצעות שמירת השבתות האלו במדבר נשמר גרעין החירות בלבו של כל אחד מישראל.
הם למדו והבינו שיום השבת שבו שובתים מעבודה הוא לא כשאר ימות השבוע. אי עשיית המשכן דווקא ביום המנוחה למען מטרות לאומיות חשפה בפניהם את המשמעות האמתית של היום הקדוש הזה.
יום השבת הוא יום המשכן הפרטי של כל אחד ואחד, ומכאן אפשר להבין את הנוסח המיוחד שקיבלה שמירת השבת בפרשה שלנו: "ושמרו בני ישראל את השבת....לעשות את השבת" - השבת היא עשייה. עשייה שאינה נופלת מעשיית המשכן ואף עולה עליה. העשייה של השבת היא יצירה של זמן. היא עשייה בתוכנו, בפנמיות שלנו, היא יוצרת את האדם ואת נשמתו.
כך הצילה השבת בעת הקמת המשכן את היחיד.
על כך נכתב במסכת שבת: "אמר לו הקב"ה למשה: מתנה טובה יש לי בבית גנזי ושבת שמה, ואני מבקש ליתנה לישראל - לך והודיעם".שבת שלום ומבורך!
פורים שמח!


תודות : לצחי מכאלי

חוויית השבוע שלי

http://h-y.xwx.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתםh-y.xwx.co.il/


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י דוד דרומר שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  ליסבון  | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2024 - 2006  [email protected]