חיפוש מאמרים

12303 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
בחירת שם דומיין

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: היתר בנייה מזורז ביטול צו הריסה מנהלי היתר לתוספת בנייה רישיון עסק

נושא המאמר: כמה זמן לוקח לקבל היתר בנייה?
מאת: בנימין קלינגר   שמור מאמר למועדפים

אז ככה, הרפורמה בתכנון, רישוי ובניה במסגרת תיקון 101 לחוק התכנון והבניה קבעה לוחות זמנים לתהליכי רישוי שונים עבור רשות הרישוי ומכון הבקרה וזאת במטרה נעלה לקצר ולפשט משמעותית את הליכי רישוי בניה.
לצורך כך וכחלק מתהליך רב מחשבה בליווי משרדינו ובנוסף הדיגיטציה של שירותי משרדי הממשלה השונים, בשנת 2016 הושקה מערכת רישוי זמין של מנהל התכנון המאפשרת כיום הגשת בקשה להיתר בניה באופן מקוון.

תהליך הוצאת היתר בניה כעקרון לא אמור לארוך זמן רב לפי זמני המערכת הקצובים, אך בפועל פרק הזמן מתארך רבות כתוצאה מהתנהלות לקויה של הועדות ו/או של האדריכל ו/או המהנדס מטעמו של המבקש.

במאמר קצר זה נציג את פרקי הזמן המפורטים בחוק ואת פרקי הזמן המיושמים במציאות עד לקבלת היתר בניה.

נציין שהזמן הממוצע היום לקבלת היתר בניה על פי לשכת האדריכלים הוא מעל שנתיים וחצי, הזמנים הרשומים מטה הם הזמנים של משרדים אשר מומחיותם היא הוצאת היתרי בניה.

מהם פרקי זמן לפי החוק של הוצאת היתר בניה כיום?

קיימים שני שלבים מרכזיים אותם יש להשלים לצורך קבלת היתר בניה: שלב המידע ושלב ההיתר.

שלב המידע

מסירת מידע מלא ומפורט מכל הגורמים העירוניים ומגורמים חיצוניים בהתאם למבוקש. רשות הרישוי מחוייבת לבדיקה עפ"י המידע שנמסר ועורך הבקשה מחוייב לעמוד בהוראות ודרישות המידע.

כמה זמן לוקח שלב המידע? - תיק מידע להיתר.

החוק קובע כי על רשות הרישוי למסור מידע תוך 30 ימי עסקים לאחר קליטת הבקשה למידע ועמידה בתנאים מוקדמים, במקרה של חוסר מענה תוך פרק זמן זה, יהיה ניתן להגיש את הבקשה להיתר.
בדיקת עמידה בתנאים מוקדמים מוגבלת לחמישה ימי עסקים ובמקרה של חוסר מענה יראו בבקשה כאילו נקלטה. מרבית הוועדות עומדות בזמן מתן תיק המידע הקבוע בחוק, במידה ועורך הבקשה (האדריכל) מגיש אותה בצורה תקינה, יתקבל תיק המידע תוך לא יותר מ45 יום.

שלב ההיתר

רק לאחר שיושלם שלב המידע ניתן להתקדם לשלב ההיתר הכולל תכנון אדריכלי והכנת הבקשה להיתר. הבקשה להיתר צריכה להיות ערוכה ולעמוד בכל הדרישות והתנאים שהתקבלו בשלב המידע.

כמה זמן לוקח שלב ההיתר?

החוק קובע 4 מסלולים להוצאת היתרי בניה כאשר כל אחד מהם כפוף לפרקי זמן מקסימליים:

רישוי מלא- בקשות ללא הקלות ופרסום התואמות תב"ע- שלב ההיתר 90 ימי עסקים.
רישוי מקוצר- בניה בהיקף קטן בעלת השפעה מרחבית והנדסית נמוכה- שלב ההיתר 45 ימי עסקים.
מסלול הקלות- בקשות עם הקלות או שימושים חורגים- שלב ההיתר 165 ימי עסקים.
פטור– בניה שהשפעתה המרחבית וההנדסית זניחה למדי- רישוי עצמי מלא, ללא התערבות רשות הרישוי – 30 יום.

חשוב לציין שהזמנים המצוינים בסעיף זה הם הזמנים אשר מוגדרים בחוק בלבד ולא הזמנים כפי שהם בפועל,
בסעיף הבא נפרט על הזמנים שקורים בפועל.


הליך רישוי עסקים
בשורה התחתונה- כמה זמן לוקח להוציא היתר?
הפקת ההיתר עורכת בין שנה לשנה וחצי ואלו הזמנים המציאותיים לפי פירוט:

הגשת בקשה להיתר הליך שניתן לבצע מיד עם קבלת תיק המידע תוך לא יותר משבועיים (במידה וכל החומר מוכן וערוך).
בדיקת תנאי הסף עורכת בין 3 חודשים ל5 חודשים, זה הוא השלב שמעריך את הליך הרישוי באופן משמעותי, יכולות להידרש בו דרישות רבות ומגוונות, 10 ימי העסקים אשר מצוינים בחוק זה הזמן שלוקח למתאמת רישוי לעבור על הבדיקה ולהחזיר רג'קטים בלבד.
בקרה מרחבית והחלטת מחלקת רישוי עורכת 45 יום (במקרה של הליך רישוי מקוצר) או 90 יום לפי הקבוע בחוק.
ברשויות שיש בהן עומס, הבדיקה נדחית לאחר סיומה והשלב הזה יכול להגיע ל5 חודשים.
חשוב לדאוג שהבודקת תוכניות עובדת על הבקשה, אחרת ביום האחרון היא עלולה לסגור אותה ויהיה צורך להגיש בקשה מחדש.
בקרת תכן/ תנאים להיתר לאחר החלטת הוועדה מתקבלת רשימת דרישות אשר בסיומה מתקבל היתר הבניה, הליך זה לוקח בין 4-8 חודשים, בהתאם לכמות התנאים להיתר.
סיכום הבקשה תשלומים ואגרות יכול לקחת בין 10 ימים לחודש וחצי בהתאם לעומס שיש ברשות.
הפקת היתר בין 5 ימים לשבועיים

האם ניתן לקצר את תהליך הוצאת היתר הבניה?
החוק קובע לוחות זמנים מקסימליים עבור המסלולים השונים להוצאת היתרי בניה במסגרתם רשויות הרישוי ומכוני הבקרה חייבים לעמוד. בפועל הרבה תלוי דווקא במבקש הבקשה, ניהול יעיל ומקצועי יקצר משמעותית את התהליך מאידך, ניהול לקוי יכול להאריך את התהליך בימים, בחודשים ואף בשנים.

חשוב לציין כי על מנת לקבל היתר בניה לא ניתן להימנע מלעמוד בכל התקנות והסעיפים הקבועים בחוק לרבות עמידה בתקנות הג"א (התגוננות אזרחית) להציג את כל האישורים והמסמכים הנדרשים לרבות אישור רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) במידת הנדרש ולהשלים את כל הדרישות והתנאים של רשות הרישוי.

מבדיקה שנעשתה מול העיריות השונות משך הזמן הממוצע להוצאת היתרי בניה אמיתיים (שלא כוללים הארכת תוקף, שינוי שם ההיתר וכו') נע בין 2.5 שנים לבין 5 שנים ובחלק מהעיריות אף יותר.

למרות האמור לעיל, התנהלות יעילה של משרד מנוסה תקצר את זמני ההליך לתקופה של בין 12 חודשים ל- 18 חודשים.

סיכום
הרפורמה בתכנון, רישוי ובנייה הינה מהמקיפות ומהמשמעותיות ביותר בתולדות מדינת ישראל ששמה במרכזה את הצורך בקיצור, בייעול ובפישוט הליכי רישוי הבניה. למרות הכוונות הטובות, המציאות מוכיחה אחרת, המצב לא רק שלא השתפר אלא אף הורע. לכן, ליווי מקצועי של מומחה בתחום היתרי בניה בעל ידע וניסיון הינו הכרחי לצורך הגשת הבקשה, ייעול התהליך וקיצור משך הזמן עד לקבלת היתר בניה.

בנימין קלינגר רישוי ותכנון רישוי עסקים והתרי בנייה הוא מהמשרדים הבולטים והמובילים בתחום הרישוי בארץ, זמני קבלת ההיתר במשרדקלינגר בנימין הוא קרוב ל כמחצית מהזמן הממוצע המפורסם על פי לשכת האדריכלים.

פנו אלינו עוד היום ואנו נדאג שתקבלו את היתר הבניה בפרק הזמן הקצר ביותר, כי זאת המומחיות שלנו, וזה החסכון בזמן ובכסף שלכם.
לקלינגר נסיון של מעל ל35 שנה במערכת הבירוקרטיית.
היתר בנייה לזרז רצית? לקלינגר פניתה!

klinger.co.il


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י בנימין קלינגר שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  ליסבון  | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2024 - 2006  [email protected]