חיפוש מאמרים

12049 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
מאמר חמישי לקראת "ערב שירי לוחמים".

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: עסקאות בינלאומיות עסקאות מע"מ מס הכנסה

נושא המאמר: יחסים מיוחדים בעסקה בין-לאומית
מאת: גיורא עמיר, עו"ד -אלי דואון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) / eli-doron@taxlawyers.co.il   שמור מאמר למועדפים

סוגית קיומם של "יחסים מיוחדים" מוכרת למשלם המס הישראלי מחיקוקי מס שונים.

כך, לדוגמה, מחוק מס ערך-מוסף שם מטפל ס´ 10 בעסקה שמחירה מושפע מיחסים מיוחדים בין הצדדים; מסעיף 85 לפקודת מס הכנסה המתייחס באופן חלקי לסוגיה זו וקובע הוראות שונות למקרים של מכירת מלאי עסקי בין צדדים שביניהם קיימים יחסים מיוחדים; ועוד.

במקרים מסויימים בהם נעשתה עסקה בין צדדים שביניהם קיימים "יחסים מיוחדים" אפשר המחוקק לרשות המס הרלוונטית להתעלם ממחיר העסקה, כפי שנקבע בין הצדדים, וקביעת סכום העסקה (קרי, סכום שווי הנכסים שנמכרו, לצורך מיסוי העסקה), בהתאם לשווי השוק.

הרפורמה המקיפה האחרונה (תיקון מס´ 132 לפקודת מס הכנסה) הוסיפה לפקודה את ס´ 85א´ ובו הוראות לגבי כללי דיווח על עסקה בין-לאומית בה מתקיימים יחסים מיוחדים בין הצדדים לה.

נסביר את המושגים הצריכים לעניין זה.

"יחסים מיוחדים" הם יחסים המשפיעים על קביעת מחיר העסקה או קביעתם של תנאים אחרים הנוגעים לעסקה, באופן המקטין את הרווח הצפוי.

הסעיף קובע כי בהתקיים יחסים מיוחדים, יש לדווח על העסקה בהתאם לתנאי השוק והיא תתחייב במס בהתאם.

עסקה בין-לאומית היא זו שבה אחד או יותר מהצדדים הנו תושב חוץ או שחלק מהעסקה נישום מחוץ לישראל. סעיף 85א´ לפקודה חל, אם כן, על עסקה בין-לאומית אשר נעשתה בין צדדים שיש בין כולם או חלקם - יחסים מיוחדים.

הסעיף מאפשר - לראשונה בפקודה - פניה מראש לנציב מס הכנסה לצורך קבלת אישור מוקדם כי המחיר שהוסכם בין הצדדים, הוא "בהתאם לתנאי השוק".בימים אלו, מכינה הלשכה המשפטית של נציבות מס הכנסה תקנות ובהן הוראות לדיווח על מחירי השוק ותנאיו. הכללים, בדומה לאלה הקיימים בארה"ב וגם במדינות אחרות של ארגון ה- OECD, משליטים עקרון של השוואת התנאים בעסקה לתנאים "בעסקאות דומות".

הדמיון או חוסר דמיון ב"עסקאות דומות" מתבטא במאפייני ההשוואה שהיו לנישום עם צדדים שאין לו עמם יחסים מיוחדים ובהם: תחום הפעילות, מטרת הפעילות, סוג המוצר או השירות, סיכונים עסקיים (אשראי, פיננסים, גיאוגרפיים ופוליטיים), סביבה כלכלית, תנאים חוזיים והשפעת קיומו של מוניטין או של נכס בלתי מוחשי. במקרה שבו לא ביצע הנישום עסקאות דומות, יש להשוות את מאפייני העסקה הנבחנת, עם מאפיינים של עסקאות שנערכו בנסיבות דומות בין צדדים אחרים (לא הנישום) שלא מתקיימים ביניהם יחסים מיוחדים.

שיטת ההשוואה יכולה להתייחס למחיר, לשיעור רווחיות, או לחלוקת הריווח או ההפסד בין הצדדים כאשר מתחשבים בתרומתו של כל צד לעסקה, חשיפתו לסיכונים וזכויותיו בנכסים בלתי מוחשיים הקשורים לעסקה.

אם לפי כל אלה לא ניתן להשוות בין העסקה הנבחנת לבין עסקאות אחרות, יש להשתמש בשיטה אחרת המשווה בין העסקה הבין-לאומית לבין עסקאות דומות שבוצעו במהלך לא יותר משלוש השנים שקדמו לביצוע העסקה הנבדקת. העניין עצמו עשוי, במקרים מסויימים, להתברר כמסובך למדי.

בפסק-דין שנתן נשיא בית המשפט העליון בע"א 6080/97 קמור רכב בע"מ – אגף המכס ומע"מ (פסק-הדין ניתן באוגוסט 2003 ) קבע נשיא בית המשפט העליון: "קביעת מחיר של מוצר בתנאי שוק ותחרות ומרכיב המס במחיר זה, תלויה במשתנים רבים...". חובת דיווח מיוחדת על עסקה בין-לאומית קמה רק לפי דרישתו של פקיד השומה.

התקנות קובעות גם את כללי הדיווח ופרטים שיש לכלול בו. אם וכאשר יאושרו התקנות ופקידי שומה יתחילו לטפל בעסקאות בין-לאומיות ובדיווחים עליהן על מנת לבדוק האם נערכו ב"תנאי השוק" למרות קיום יחסים מיוחדים, נפתח כאן מרחב חדש לבירורים - וקרוב לודאי למחלוקת - בין עושי העסקאות הבין-לאומיות לבין מערכת המס.דורון טיקוצקי עמיר מזרחי עורכי דין ונוטריון הינו משרד העוסק במשפט מסחרי מיסויי בארץ ובעולם.לשאלות: eli-doron@taxlawyers.co.il


www.adviser.co.il


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י גיורא עמיר, עו"ד -אלי דואון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) / eli-doron@taxlawyers.co.il שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  עסקים למכירה | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | זמן טיסה |  הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2015 - 2006  clickgoseo@gmail.com מנוע חיפוש מאמרים ארטיקל, כבר בן 8 שנים!