חיפוש מאמרים

12303 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
שעוני ספורט-שטח

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: עסקת מקרקעין נדל"ן עו"ד נדל"ן תשלום מע"מ

נושא המאמר: הייתכן כי בעסקת מקרקעין רוכש המקרקעין יחויב במע"מ ולא המוכר?
מאת: אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected]    שמור מאמר למועדפים

אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected]


נקראה לאוזנכם סיטואציה בה הקונה חייב בתשלום המע"מ ולא המוכר? החיוב במס בחוק מס ערך מוסף, התשל"ו-1975 (להלן: "החוק") נקבע בדך כלל על פי סיווגו של המוכר כעוסק, אולם מסתבר כי בחוק קיימת סיטואציה אשר בהתקיימה, החיוב במס יחול דווקא על הקונה ולא על המוכר.

כאשר אדם מוכר את זכויותיו במקרקעין, יכולות לחול עליו כמה אופציות. האופציה הראשונה והמוכרת לכולנו, היא כאשר מוכר המקרקעין נחשב עוסק במקרקעין (קבלן לדוגמא), בעסקה זו יהיה המוכר חייב במע"מ. האופציה השנייה היא בעסקת אקראי למכירת מקרקעין בה המוכר איננו עוסק, ואז קם החיוב במס על פי זהותו של הקונה דווקא. לשון אחרת, כאשר נמכר נכס מקרקעין לעוסק (כלומר העוסק הוא רוכש המקרקעין) ומדובר ב"עסקת אקראי", העוסק (הקונה) חייב בתשלום המס.

עסקת אקראי בחוק מוגדרת בסעיף 1 כך: "מכירת מקרקעין לעוסק בידי אדם שאין עיסוקו במכירת מקרקעין, וכן מכירת מקרקעין בידי אדם כאמור, למעט מכירת דירת מגורים, למלכ"ר, או למוסד כספי".

בהתאם להוראות סעיף קטן (ב) לתקנה 6א לתקנות מס ערך מוסף, התשל"ו – 1976 (להלן: "התקנות"), העוסק (הקונה) חייב בתשלום המס ועליו להוציא במקום המוכר חשבונית ערוכה על שמו, וכמו כן לדווח על המכירה בדו"ח התקופתי של העוסק.

בע"א 259/86 אברהם נגה נ' מנהל מס ערך מוסף, פ"ד מג(4) 147 נדרש בית המשפט העליון לטענה לפיה, חיוב הקונה בעסקה במע"מ מנוגדת לאופיו של החוק, ואף יש בדבר הרחבה ניכרת של בסיס המס, היינו הרחבת מעגל העסקאות שבגינן יחויבו הצדדים במע"מ. בית המשפט העליון הכיר אומנם בטענה של העוסק, כי יש בחיוב הקונה הרחבה ניכרת של בסיס המס, אך חיוב זה "עולה בקנה אחד עם המטרה היסודית שבבסיס החוק להטיל מע"מ על כל הפעילות הכלכלית בישראל".
בית המשפט העליון תמך קביעתו בדברי ההסבר להצעת חוק מס ערך מוסף, תשל"ה-1975, בעמ' 236, שאם נאמר, כי "ככל שהמס חל על שורה ארוכה יותר של פעילויות כלכליות כן בסיסו רחב יותר".

מן האמור לעיל עולה, כי טוב יעשה עוסק במקרקעין לו ייוועץ תחילה עם עו"ד/יועץ מס המומחים בתחום, בטרם ביצוע עסקה במקרקעין וזאת, לא רק בכדי שחו"ח ייכשל בהוצאת חשבונית כדין בהתאם להוראותיו של החוק, אלא גם שיוכל רוכש המקרקעין לעשות שימוש בהוראות של החוק לצורך קיזוז המע"מ ששלם, על סמך החשבונית שעליו להוציא בגין עסקת אקראי זו.
רמת גן: רח' החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל': 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל': 04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל:
[email protected]


www.adviser.co.il


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected] שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  ליסבון  | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2024 - 2006  [email protected]