חיפוש מאמרים

12303 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
חותמים חוזה

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: ניסוי מס מס הכנסה מע"מ מיסים

נושא המאמר: חובת ניכוי מס במקור
מאת: אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected]    שמור מאמר למועדפים

אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected]

מהי חובת ניכוי מס במקור? חובת ניכוי המס במקור מחייבת את משלם ההכנסה לנכות את המס שחייב בו הנישום (מקבל ההכנסה). במילים אחרות, חובה לנכות את המס מייד בעת תשלום ההכנסה. החובה לנכות מס במקור אינה חובה העוסקת במהותה של החבות במס, כלומר אינה חובה שקובעת את זהותו של הנישום החייב במס, אלא חובה העוסקת בגביית המס.

חובה זו משמשת בעיקרה כאמצעי גבייה הבא לשפר את יכולותיהם של שלטונות המס לגבות את המס מהנישום, סמוך ככל הניתן למועד צמיחת ההכנסה, ולמנוע מן הנישום להשתמש בכספי המס לתועלתו האישית. נציין, כי החובה אינה מסתיימת אך ורק בניכוי המס במקור כאמור מעלה, אלא חובה זה מתמלאת רק כאשר העברת המס לפקיד השומה התבצעה במועד, וכי הוגש דו"ח מתאים במועד.

מהם יתרונותיה של חובת ניכוי מס במקור? היתרונות לשיטת גביית המס, באמצעות ניכוי המס במקור, הנם כדלקמן:

1. ניכוי המס מתבצע בעת תשלום ההכנסה.
2. עלויות גבייה נמוכות ביותר.
3. חישוב המס מתבצע על ידי משלם ההכנסה ולא על ידי שלטונות המס.
4. חסכון אדיר בכוח אדם מצד שלטונות המס.
5. המס מגיע באופן ישיר לשלטונות המס.
6. אפשרות ההשתמטות מתשלום המס היא נמוכה.
7. העיכוב בגביית המס נמוך ביותר.
8. מניעת "חיכוכים" בין הנישום לבין רשויות המס.

על מי חלה חובת ניכוי מס במקור? שיטת ניכוי המס במקור בישראל אומצה ביתר שאת, ביחס למדינות אחרות ברחבי הגלובוס. בישראל חובה זו חלה לא רק על מקבלי שכר ומשכורת, כמקובל במדינות אחרות, אלא גם על נישומים עצמאיים ומקבלי הכנסה מסוגים שונים. יתרה מזו, הכנסת החליטה להעניק לשר האוצר סמכות, לאחר שהאחרון קיבל אישור מוועדת הכספים של הכנסת, לקבוע הכנסות נוספות החייבות בניכוי מס במקור. ניתן לומר, כי המנכה מס במקור נחשב כמעין "מתווך בכפייה" בין הנישום לבין האוצר.

מה העונש בגין אי ניכוי מס במקור? הסנקציה בפקודת מס הכנסה, התשכ"א-1961 (להלן: "הפקודה") קבועה בחלק העונשים בסעיף 218, אשר לפיו מי שלא ניכה מס במקור, כפי שהיה עליו לעשות כן, או מי שקיבל הכנסה בידיעה שלא נוכה ממנה מס כדין, דינו מאסר שנה ו/או קנס כספי ופי שניים מסך כל הסכומים שלא נוכו, או שני העונשים יחד. הענישה החמורה הקבועה בפקודה מלמדת על ה"אמון" שנותן המחוקק במנכה המס במקור.

העונש האזרחי בגין אי ניכוי מס במקור קבוע בסעיף 32א לפקודה, המורה שלא להתיר לנישום הוצאות בגין תשלומים שחלה לגביהם חובת ניכוי במקור, אלא אם כן הוגש לפקיד השומה דו"ח שהנישום חייב בהגשתו. הדיווח למעשה מעיד על כך שניכוי המס במקור אכן בוצע.

כיצד עלי לדווח על הניכויים שביצעתי? דו"חות שנתיים לשנת המס 2007 בגין ניכויים ממשכורת ומשכר עבודה יש להגיש על גבי דו"ח מספר 0126, ודו"חות שנתיים על תשלומים מניכויים שאינם משכורות ושכר עבודה על גבי דו"ח מספר 0856. על החייבים בדיווח חובה להגיש את הדו"חות הנ"ל (דו"חות "ידניים" על גבי טופס ו"ממוכנים" על גבי דיסקט או תקליטור) עד ליום 10.7.08. הגולל עדיין לא נסתם בפני אילו שאיחרו את המועד – ביום 10.7.08 ועד ליום 10.8.08 ניתן יהא להגיש את הדו"חות לשנת המס 2007 באופן "מקוון" למחשבי רשות המיסים.

לסיום נציין, כי בעקבות חוק להגדלת שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ולצמצום פערים חברתיים (חוק מס הכנסה שלילי), התשס"ח – 2007, אשר התקבל ביום 27.12.07 נקבע, כי הדיווחים לשנת המס 2007 יוגשו לרשויות המס באופן "מקוון" בלבד באמצעות האינטרנט. מן הראוי לציין לטובה את החלטתה של רשות המיסים ליתן אפשרות לחייבים בדיווח להגיש את דוחותיהם לשנת המס 2007, באופן ידני או ממוכן, כפי שהיה נהוג לעשות כן בשנים עברו, מתוך כוונה נכונה להתחשב בחייבים בדיווח ובמיצגיהם להיערך להוראותיו החדשות של החוק האמור.

לסיום נציין, כי אין לראות ו/או להסתמך על האמור לעיל כייעוץ משפטי ו/או כחוות דעת משפטית. שכן, האמור מעלה אינו ממצה את הסוגיה שבנדון עד תום.רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´: 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´: 04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל:
[email protected]

www.adviser.co.il


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected] שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  ליסבון  | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2024 - 2006  [email protected]