חיפוש מאמרים

12335 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
הגבלת אחריות המוביל הימי

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: מס הכנסה פקיד שומה רשויות המס עו"ד מיסים

נושא המאמר: התמודדותו רשויות מס הכנסה עם עסקאות בדויות ומלאכותיות
מאת: אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected]    שמור מאמר למועדפים

אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected]


מדבריו של כב' הנשיא לשעבר אהרון ברק בע"א 3415/97 פקיד שומה למפעלים גדולים נ' יואב רובינשטיין ושות' חברה לבנין פיתוח ומימון בע"מ, פ"ד נז(5) 915 ניתן ללמוד כי בידיו של פקיד השומה שני כלים עיקריים להתמודד עם תכנוני מס ולראות באור שונה עסקה כזו או אחרת שבוצעה על ידי נישום:

האחד – באמצעות הדין הכללי יכול פקיד השומה לטעון, כי יש לסווג את העסקה באופן שונה מזו שסווגה אותה הצדדים.
השנייה – באמצעות כלים אנטי תכנוניים הקבועים בסעיף 86 לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961 (להלן: "הפקודה").

במאמר זה נדון בכלי השני בו עושה פקיד השומה שימוש:
בהתאם להוראותיו של סעיף 86 לפקודה, באם סבור פקיד השומה כי עסקה או פעולה פלונית המפחיתה, או העלולה להפחית, את סכום המס המשתלם בישראל על ידי אדם פלוני היא מלאכותית או בדויה, או שהסבה פלונית אינה מופעלת למעשה, או כי אחת ממטרותיה העיקריות של עסקה או פעולה פלונית היא הימנעות ממס בישראל או הפחתת מס בלתי נאותות, רשאי פקיד השומה להתעלם מן העסקה או מן ההסבה, פשוטו כמשמעו, והאדם הנוגע בדבר יחויב במס כדין.

מהי עסקה בדויה? עסקה בדויה היא עסקה חסרת ממשות, כאשר הצדדים אינם מעוניים בכלל להביא את העסקה לקיומה, דבר המהווה הפרה של הנורמות הפליליות הפיסיקאליות, משום שהיא עסקה שקרית לחלוטין. בע"א 1182/99 הורביץ נ' מדינת ישראל, פ"ד נד(4) 1 אף מוסיף בית המשפט העליון ומציין, כי בעסקה בדויה כלל אין צורך בנורמה אנטי-תכנונית משום שהעסקה בטלה מיסודה על פי הדין הכללי, ואין בכלל צורך בסיווגה מחדש.

מהי עסקה מלאכותית? עסקה מלאכותית היא עסקה קיימת, חיה ונושמת, שרק השלכות המס שלה נתפסות כבלתי לגיטימיות. הבדל נוסף בין עסקה בדויה לעסקה מלאכותית היא שבעסקה מלאכותית הצדדים כן מעוניינים לקיים את העסקה, אך צדדים אילו בוחרים לעצב את תוואי העסקה מדרך שונה מזו הנהוגה בדפוסים המקובלים בחיי הכלכלה, והכל במטרה להפחית מס. בתי המשפט נוהגים לעשות שימוש בשני כלים עיקריים לבחינת טענת המלאכותיות, אותם פיתח בית המשפט בעצמו, האחד - בחינת העסקה למול עסקאות דומות בחיי כלכלה ומסחר תקינים (ע"א 102/59 פקיד שומה ירושלים נ' 'איסמר' חברה למסחר והשקעות בע"מ, פ"ד יד 2165, והשנייה – בחינתו של הטעם הכלכלי העומד בבסיס העסקה (ע"א 267/67 מפי בע"מ נ' פקיד שומה למפעלים גדולים, פ"ד כא(2) 593).

נציין ונדגיש, כי הימנעות ממס או הפחתת מס ניתן לראותן כבלתי נאותות אפילו אינן נוגדות את החוק. המדובר בסעיף אנטי תכנוני שתכליתו למנוע מתושב ישראל להתחמק מחבות במס בישראל, על ידי ביצוע עסקאות או פעולות בדויות במטרה להפחית את חבותו במס בישראל.

בע"א 1278/96, אלמו הנע מבוקר בע"מ נ' פ"ש פ"ת, פד"א כ"ו 295, התקבלה עמדת רשויות המס כי לאור הסעיף האנטי תכנוני האמור, ניתן להרים את מסך ההתאגדות בין חברה לבעלי מניותיה או בין שתי חברות שהוקמו על ידי אותם בעלי מניות מקום בו בקיומה של חברה ו/או בהתאגדותה יש כדי להפחית, או שהיא עלולה להפחית, את סכום המס המשתלם בישראל על ידי אדם פלוני וקיומה של החברה ו/ או בהתאגדותה ו/או בפעולותיה אין טעם כלכלי כלשהו, זולת הימנעות ממס או שאחת ממטרותיה העיקריות היא הימנעות ממס בישראל או הפחתת מס בלתי נאותות .

לסיום נציין, כי האמור לעיל נותן משנה תוקף לכך, כי יש להיוועץ עם עו"ד הבקיא בתחום המס בטרם ביצוע עסקה מסוימת. שכן, לא בכדי נאמר ש"אין חכם כבעל ניסיון".רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´: 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´: 04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל:
[email protected]
www.adviser.co.il


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected] שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  ליסבון  | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2024 - 2006  [email protected]