חיפוש מאמרים

12307 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
חופשה עם ילדים- מה כדאי?

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: הטרדה מינית זכויות האדם נשים

נושא המאמר: החוק למניעת הטרדה מינית
מאת: אלי דורון, עו"ד- ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected]    שמור מאמר למועדפים

אלי דורון, עו"ד- ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected]

נושא ההטרדות המיניות עולות לצערנו כחדשות לבקרים לכותרות סדר היום. פרשת משה קצב, יצחק מרדכי, חנן גולדבלט ורבים אחרים מהווים נקודות תפנית בהתייחסות לתופעה העגומה הזו בקרב הציבור הישראלי. השופטים בגזר דינו של גולדבלט קבעו כי: "מעשיו חמורים. הוא ביצע אותם תוך ניצול מעמדו... תהילתו אינה מכשירה מעשים מיניים בנשים שאינן חפצות בכך".

רבות הן הנשים שבמהלך חייהן נתקלות בהטרדות על רקע מיני. החוק למניעת הטרדה מינית נכנס לתוקפו בחודש ספטמבר 1998, אך יישומו היה מועט ובקרב הציבור הישראלי שררה חוסר מודעות.

לאורך ההיסטוריה נשים סבלו מהטרדה מינית בעיקר מצד מעבידיהן שהיו בעמדת כוח, אולם הן לא התלוננו וקיבלו את התופעה כחלק מהמחיר שיש לשלם כדי לשרוד בשוק העבודה. רק עם התחזקות הדרישה לשוויון בין המינים ותנועות הפמיניזם החלו הנשים להיות מודעות לזכויותיהן ובין היתר לזכותן שלא להיות מוטרדות מינית.

החוק למניעת הטרדה מינית אוסר על הטרדה מינית מכל סוג שהוא, ורואה בה עוולה נזיקית אזרחית ועבירה פלילית שלצדה מוטל עונש מאסר. החוק קובע דרכים לאכיפת ולמניעת הטרדה מינית במקומות עבודה ע"י הטלת חובות על מעבידים, כפי שיובהר להלן.
החוק נועד להוקיע את ההטרדה המינית כשלעצמה בכל הקשר שהוא ולגבי כל אדם. מטרת החוק מובאת בסעיף 1 לחוק כדלקמן:

"חוק זה מטרתו לאסור הטרדה מינית כדי להגן על כבודו של אדם, על חירותו ועל פרטיותו, וכדי לקדם שוויון בין המינים."
מלשון החוק, עולה כי הטרדה מינית מהווה פגיעה בכבוד האדם, בחירותו, בפרטיותו ובזכותו לשוויון. הטרדה מינית, משפילה ומבזה בשל התייחסות לאדם כאל אובייקט מיני לשימוש המטריד. היא פוגעת בזכותו להגדרה עצמית ופולשת לפרטיות, והיא מפלה אותו לרעה לעומת אנשים אחרים. המטריד והמוטרד כאחד - יכולים להיות גבר או אישה, שהרי החוק נוקט בלשון "אדם".

"הטרדה מינית" היא מתרגום מילולי מאנגלית של "sexual harassment" ופירושה הינה כל התנהגות בעלת אופי מיני של אדם שיש בה כדי לפגוע באדם אחר. הטרדה מינית יכולה להתבטא באופנים שונים - בדיבורים בעלי אופי של חיזור, רמזים, בקשות או הצעות על רקע מיני. וכן באופן בלתי מילולי - נעיצת מבטים באברי גוף אינטימיים, קריצה, סימון תנועה ביד וכו´. בהבטחות על רקע מיני - ניסיונות להשגת טובות הנאה מיניות ע"י הבטחה לתמורה חומרית כלשהי (כמו העלאת שכר לעובדת, חופשה, רכב) או עידוד מוראלי. בלחץ ואיומים על רקע מיני תוך ניסיונות להשגת טובות הנאה ע"י איומים פיזיים או נפשיים (איום בפיטורין או בשימוש באלימות). בפגיעה גופנית - מקרית לכאורה או מכוונת - לעתים הפגיעה נושאת אופי של מגעים מקריים כביכול, או אופי של ליטוף או עיסוי שאמור להיות נעים ולעתים היא מגיעה עד כדי מעשה מגונה או אונס. בכל מקרה מדובר בכפיית מגע מיני גופני עם המוטרדת בניגוד לרצונה.

החוק כלל הגדרה רחבה להטרדה מינית. על פי החוק, הטרדה מינית הינה כל אחת מצורות ההתנהגות האסורות כדלקמן: סחיטה באיומים לביצוע מעשה בעל אופי מיני; מעשה מגונה; התייחסויות חוזרות המופנות לאדם; המתמקדות במיניותו; כשהאדם שאליו מופנית ההתייחסות הראה למטריד שאינו מעוניין בהתייחסויות; הצעות חוזרות בעלות אופי מיני המופנות לאדם שהראה למטריד כי אינו מעוניין בהצעתו; התייחסות מבזה / משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו לרבות נטייתו המינית של אדם - במקרה זה גם תקרית חד פעמית תהווה הטרדה מינית.

הגדרת החוק היא רחבה מאוד. בלשון ממצה ניתן לומר כי הטרדה מינית הינה כל התנהגות בעלת אופי מיני של אדם אחד כלפי אדם אחר שיש בה כדי לפגוע באחר. החוק קובע כי הטרדה מינית תהווה הן עוולה אזרחית, שהסעד בצידה הינו פיצוי כספי - עד 50,000 ש"ח ללא צורך בהוכחת נזק. בשונה מתביעה נזיקית רגילה שבה הנפגע צריך להוכיח את נזקו (הממוני, הגופני או הנפשי), הרי שבתביעה בעילה של הטרדה מינית עצם המעשה טומן בחובו נזק. כמובן שלצד סעדים אלו, ניתן גם לתבוע בהליך הפלילי, שהרי מדובר בעבירה פלילית שעונשה עד שנתיים מאסר (ואף יותר אם המדובר בעבירה על חוק העונשין). זאת ועוד, החוק אף אוסר "התנכלות" כלפי המוטרדת. העונש בגין עבירה זו הינו עד שלוש שנות מאסר. כמו כן התנכלות תהווה עוולה אזרחית ואף בגינה ניתן לפסוק פיצוי עד סך 50,000 ש"ח. במידה והמטריד אף מתנכל עונשו יהא עד ארבע שנות מאסר.

תקופת ההתיישנות לתביעה אזרחית בעילות הטרדה מינית, התנכלות או חובת מעביד היא שלוש שנים מיום היווצרות העילה, כלומר נפגע יוכל להגיש תביעתו עד שלוש שנים מהמועד האחרון בו הוטרד.
לסיכום, ניתן לומר, כימקום העבודה הוא לרוב המקום בו תופעת ההטרדה המינית היא השכיחה ביותר ובעלת פוטנציאל הפגיעה הגבוה ביותר בשל הפגיעה בפרנסת המוטרד. לפיכך, החוק מטיל חובה על מעבידים לנקוט אמצעים כדי למנוע הטרדות מיניות במסגרת יחסי עבודה. בין היתר עליהם לקבוע דרך יעילה להגשת תלונות, לטפל ביעילות במקרי הטרדה מינית או התנכלות הידועים להם, ולתקן פגיעות שנגרמו עקב הטרדה מינית או התנכלות. החוק למעשה מחייב את המעסיק לנקוט באמצעים סבירים כדי למנוע הטרדה מינית או התנכלות במסגרת יחסי עבודה ע"י עובדו או ע"י ממונה מטעמו אף אם אינו עובדו, ולטפל ביעילות בכל מקרה של הטרדה או התנכלות שידע עליו ולעשות כל שביכולתו כדי למנוע הישנות המעשים וכדי לתקן את הפגיעה שנגרמה למתלונן/ת. כדי למלא חובה זו על מעביד לקבוע דרך יעילה להגשת התלונה בשל הטרדה מינית או התנכלות ולבירורה. כמו כן, החוק מטיל חובה על מעביד המעסיק יותר מ-25 עובדים לקבוע תקנון שבו יובאו עיקרי החוק בדבר הטרדה מינית והתנכלות במסגרת יחסי עבודה ויפורטו בו דרכי הגשת התלונות והטיפול בהן. המעביד מחויב לפרסם את התקנון בין עובדיו – ואם לא יעשה כן יחויב בקנס.

רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´: 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´: 04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל:
[email protected]

מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י אלי דורון, עו"ד- ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected] שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  ליסבון  | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2024 - 2006  [email protected]