חיפוש מאמרים

12303 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
שלט (טלפון) סלולרי לפתיחת שערים חשמליים ומחסומי חנייה

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: פציעה תאונת דרכים נזקי גוף פיצוי

נושא המאמר: חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים - הסייג לתחולת החזקה הממעטת
מאת: אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected]    שמור מאמר למועדפים


אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח)
[email protected]


סעיף 1 לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975 (להלן: "הפלת"ד"), מגדיר מהי תאונת דרכים, כאשר בסופו קבועה החזקה הממעטת, לפיה: "לא יראו כתאונת דרכים מאורע שאירע כתוצאה ממעשה שנעשה במתכוון כדי לגרום נזק לגופו או לרכושו של אותו אדם והנזק נגרם על ידי המעשה עצמו ולא על ידי השפעתו של המעשה על השימוש ברכב המנועי ; " (ההדגשות לא במקור)

לאחרונה, בעניין רע"א 855/04 דולב חברה לביטוח בע"מ נ' כאמלה אל אסד ואח', נידון בבית המשפט העליון ערעורה של חברת הביטוח דולב על החלטתו של בית המשפט המחוזי להכיר כתאונת דרכים במקרה בו אדם פגע בכוונה תחילה ברכבו באדם אחר, תוך כך שהסתמך על הסייג המצוי בסייפא של סעיף 1 לפלת"ד (הסייג לחזקה הממעטת).

באותו עניין, נהג הרכב פגע בכוונה תחילה באב (אחיינו) ובנו, קרובי משפחתו, עקב סכסוך משפחתי, ואף הביא למותו של האב כתוצאה מהפגיעה. יורשי המנוח הגישו תביעה כנגד נהג הרכב וכנגד חברת הביטוח, בטענה כי מדובר בתאונת דרכים כמשמעותה בפלת"ד, ומשכך, על חברת הביטוח לפצותם.

בית המשפט המחוזי, אשר לנגד עיניו עמדה השאלה האם המקרה נופל בגדרי החזקה הממעטת הקבועה בסעיף 1 לפלת"ד, קבע, כי הסייג הקבוע בסיפא של החזקה הממעטת חל על המקרה, דהיינו, כי הנזק לא נגרם על ידי המעשה עצמו, כי אם על ידי השפעתו של המעשה על השימוש ברכב המנועי ולפיכך, מדובר בתאונת דרכים כמשמעותה בפלת"ד.

לשיטתו, כיוון שנהג הרכב נסע בו כמאתיים מטרים לפחות טרם הפגיעה, מדובר בנסיעה למטרות תחבורה רגילות, ולא למטרות גרימת נזק. בית המשפט העליון קבע, כי מטרתה של החזקה הממעטת הינה להוציא מגדרי החוק מקרים בהם גרימת הנזק נעשתה במכוון, שכן אותם מקרים אינם נובעים מהסיכונים הטבעיים של שימוש ברכב מנועי, המשמש לתחבורה.

מקרה זה, כך נקבע, הגם שטרם הפגיעה נסע הנהג מספר מטרים, הינו מקרה מובהק של גרימת נזק מכוונת ואין זה משנה כלל אם כוונתו של הנהג הפוגע היתה רק לפגוע בקרוביו ולא להורגם.

דהיינו, אין כל נפקות לשאלה מהי חומרת הנזק שהיתה בכוונת הנהג לגרום, כי אם עצם הכוונה להביא לפגיעה. הגם שבית המשפט העליון הסב את תשומת הלב לעובדה, שלעיתים ההבחנה הקבועה בסייג לחזקה הממעטת בין נזק שנגרם על ידי המעשה עצמו לבין נזק שנגרם על ידי השפעתו של השימוש ברכב אינה קלה, בעניין זה מדובר באופן מובהק וברור בשימוש ברכב שנועד לפגיעה בכוונה תחילה, ומשכך, הוחלט לקבל את ערעורה של חברת הביטוח ולא להכיר במקרה כתאונת דרכים לפי הפלת"ד.


רמת גן: רח' החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל': 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל': 04-8526693 פקס: 04-8555976
רומניה: רח' סטפאן פרוטופופסקו 6 בוקרסט
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל:
[email protected]
מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected] שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  ליסבון  | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2024 - 2006  [email protected]