חיפוש מאמרים

12034 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
חיתוך CNC

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: תנאי אשראי הלוואת בעלים חברה מס הכנסה

נושא המאמר: הסכנות הטמונות בנטילת הלוואת בעלים והדרך להתמודד עמן!
מאת: אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) eli-doron@taxlawyers.co.il    שמור מאמר למועדפים


אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח)
eli-doron@taxlawyers.co.ilהלוואת בעלים הינה הלוואה שבעלי חברות נוטלים מהחברה שבבעלותם וידוע, שהמדבור בהלוואה ב"תנאי אשראי" טובים יותר מתנאי השוק וזאת, משום שבעל החברה, מקבל ההלוואה, יתקשה לקבל הלוואה בתנאים טובים יותר, ואם בכלל. ההלוואה אומנם נרשמת בספרי החברה ואף בעל החברה מחויב בריבית אך הואיל וההלוואה לא שולמה לחברה במשך זמן רב, מחליט פקיד השומה לראות בסכומי ההלוואה שמשך בעלי החברה כהכנסות ממשכורת לפי סעיף 2(2) לפקודת מס הכנסה או לחילופין כהכנסה מדיבידנד ולהוציא שומות מס בהתאם.

זו ואף זו, גם החברה עלולה להתחייב במס לאור העובדה כי לא ניכתה את המס ממשכורתו של בעל המניות במקור ולכן החברה עלולה למצוא עצמה מתמודדת עם שומת הניכויים שהוצאה לה.

כך ארע למשל בעמ"ה 747/05 יוסף בלייכר נ' פקיד שומה חיפה (פורסם בנבו) – במשך השנים נטל המערער סכומים שונים מחברות שבבעלותו, אשר נרשמו בספרי החברות כהלוואות בהתאם להוראותיו של סעיף 3(ט) לפקודה. לא היה חולק כי סכומי ההלוואות לא הוחזרו ולימים נקלעה החברה לחובות כספיים ומונה לה כונס נכסים. לפקיד השומה הוגשו דוחותיו של המערער ודוחותיהן של החברות על ההכנסות בשנים הרלוונטיות והואיל ופקיד השומה מצא כי המערער לא החזיר תשלומים כלשהם על חשבון ההלוואות, החליט פקיד השומה לראות בסכומי המשיכות שמשך המערער מהחברות כהכנסות ממשכורת על-פי סעיף 2(2) לפקודה. בהתאם לכך נשלחו למערער שומות לשנים 2000-2002. כמו כן, לחברות הוצְאה שומת ניכויים לשנת 2002, בה קבע פקיד השומה כי יש לראות את משיכות המערער כשכר עבודה.

אם כן עולה השאלה, מה ניתן לעשות בכדי למנוע מצבים אילו?

ראשית, בכדי לענות על השאלה הקרדינאלית הנ"ל יש להיכנס לעובי הקורה ולהבין מדוע פקיד השומה מחליט למסות את בעל החברה ואת החברה. למעשה, המדובר במבחן המערב חוק ועובדה בשאלה האם הייתה הלוואה ואם לאו, ומכיוון שפקיד השומה גרס כי לא מדובר בהלוואה לא נותר לו אלא להסתמך על מה שרואות עיניו, או יותר נכון מה עיניו אינן רואות – ראיות התומכות בטענתו של הנישום כי המדובר בהלוואה. נסביר את דברינו, טענת ההגנה שבפיו של כל בעל חברה שנטל הלוואה ושל החברה עצמה, שהוצאו להם שומות כאמור היא, כי המדובר בהלוואה ועל כן, יש לשמוט מתחת רגליו של פקיד השומה את שטיח טענותיו בדבר משכורת שקבל בעל החברה מהחברה או דיבידנד שחילקה החברה לבעליה. ברם, כלל ידוע הוא כי "המוציא מחברו עליו הראיה" וכאשר בעלי חברות באים לעמוד בנטל ראיה זה, ידם בראשם משום שהם אינם מצליחים להצביע על סממנים המלמדים על כוונת הצדדים.

הווה אומר, כי על בעל החברה לגבות טענותיו בראיות שיצביעו על תשתית ראייתית המלמדת על קיומה של הלוואה, כדוגמת קיומו של הסכם הלוואה הכולל התחייבות של בעל החברה להחזר ההלוואה, בטוחות שנתן בעל החברה לחברה להחזר ההלוואה, רישום מדויק של המשיכות בספרי החברה, תשלומי ריבית ששולמו לחברה ועוד. כך למשל בע"א 9412/03 ו-103989/03 עמי חזן נ' פקיד שומה נתניה, מיסים יט/2, עמ' ה-10, מציין בית המשפט העליון כי על-פי התשתית הראייתית שנפרשה יש להכיר במשיכות שנדונו באותו מקרה כהלוואה (שם, פסקה 47). בין היתר מציין בית המשפט את קיומו של הסכם מפורש הכולל התחייבות להחזר ההלוואה, רישום המשיכות בספרי החברה כהלוואה, תשלום ריבית על-ידי המערער, וכן כי המערער החזיר לחברה את המשיכות שמשך (ראה גם את החלטת בית המשפט בנסיבות דומות לתיק זה בעמ"ה 171/97 אביגדור שמואל נ' פקיד שומה תל-אביב 1, דינים מחוזי לד(1) 916).

נוכח האמור לעיל, מומלץ לערוך הסכם הלוואה בין העל החברה לבעלי מניותה, אשר יענה על רצונם של שני הצדדים להלוואה, כמו גם על דרישותיו של פקיד השומה ובתי המשפט בעניין זה. לסיום נציין, כי מומלץ להיוועץ בעו"ד המומחה בתחום המיסים עוד בטרם נטילת הלוואה כאמור, לא רק לצורך הכנת הסכם ההלוואה ויתר המסמכים הנדרשים, אלא גם לצורך עמידה על כל היבטי המס העולים מנטילת ההלוואה.
אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או בייעוץ משפטי.

רמת גן: רח' החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל': 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל': 04-8526693 פקס: 04-8555976
רומניה: רח' סטפאן פרוטופופסקו 6 בוקרסט
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל:
eli-doron@taxlawyers.co.il
מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) eli-doron@taxlawyers.co.il שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  עסקים למכירה | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | זמן טיסה |  הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2015 - 2006  clickgoseo@gmail.com מנוע חיפוש מאמרים ארטיקל, כבר בן 8 שנים!