חיפוש מאמרים

12335 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
מיסוי פטנטים

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: בנק מסמך בנקאי הוצאה לפועל

נושא המאמר: חובת הבנק בעת החתמת לקוח על מסמך בנקאי
מאת: אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected]    שמור מאמר למועדפים


אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח)
[email protected]


בגיליון הקודם עמדנו על חובתו של הבנק כלפי הלקוח לפעול בהתאם לזכויות החתימה בחשבון והראנו כי כאשר הבנק מפר חובה זו יוכל הלקוח לטעון כנגד תוקפן של פעולות שנעשו שלא על פי זכויות החתימה. במאמר זה נראה כי לקוח יוכל לטעון טענות מסוג זה, גם במצבים בהם הבנק מחתים את הלקוח על מסמכים בנקאיים שונים ובמיוחד על כתבי ערבות ושיעבוד, כאשר הבנק לא וידא קודם להחתמת הלקוח, כי הלקוח מבין את מהות המסמך עליו הוא חותם.

בפסק דין שניתן לאחרונה בענין גניס יוסף נ´ בנק דיסקונט לישראל בע"מ (ה.פ. 176191/02 (בש"א 140845/02) קבע בית המשפט השלום, כי כאשר בנק מחתים לקוח לא מנוסה על מסמך לא סטנדרטי, המרע את מצבו ומקדם את האינטרסים של הבנק, עליו לוודא כי הלקוח מבין את מהות המסמך עליו הוא חותם. מקום בו הבנק נמנע מלעשות כן, ובעקבות זאת הלקוח חותם על כתב שעבוד לטובת הבנק מבלי שהתכוון לכך, דין השעבוד להתבטל וזאת בשל הפרת חובות הגילוי והנאמנות מצד הבנק.

בענין הנ"ל, התקשר המבקש עם רשת האופנה "קפה" בהסכם זכיינות להפעלת אחת מחנויותיה. בהסכם הזכיינות נקבע כי על המבקש לתת ערבות בנקאית לטובת "קפה". לפיכך, פנה המבקש למשיב, בנק דיסקונט, במטרה להסדיר את עריכת הערבות. בפועל, הוחתם המבקש על כתב שעבוד להבטחת חובותיה של קפה לבנק. משלא עמדה "אופנת קפה" בהתחייבויותיה כלפי הבנק, פעל הבנק למימוש השעבוד ורק אז הבין הלקוח כי הוחתם על ידי הבנק על התחייבות עליה כלל לא התכוון לחתום. בנסיבות אלה, הגיש הלקוח את תביעתו לבית המשפט בה ביקש כי בית המשפט יצהיר שכתב השעבוד להבטחת חובות אופנת קפה לבנק עליו חתם – בטל.

מחומר הראיות שהונח לפני בית המשפט בענין הנ"ל עלה, כי הלקוח אכן סבר שהוא חותם על מסמך ערבות בנקאית להבטחת חובותיו כלפי צד שלישי ולא על מסמך היוצר התחייבות שלו כלפי הבנק. לפיכך קבע בית המשפט כי הבנק הפר את חובות הנאמנות, הזהירות ותום הלב בהן הוא חב כלפי הלקוח, שכן לא הסביר ללקוח את משמעות המסמך עליו הוא חותם, את הסיכון הכרוך בו ואת אי ההתאמה בין כתב השעבוד לבין הערבות הבנקאית עליה הסכימו הלקוח ואופנת קפה במסגרת הסכם הזכיינות. כמו כן, הבנק הפר את חובת הגילוי המוטלת עליו כלפי הלקוח ולא גילה למבקש את דבר מצבה הרעוע של אופנת קפה. בנסיבות אלה, קיבל בית המשפט את התובענה והורה על ביטול השעבוד.ככלל חשוב לציין, כי בתי המשפט לא יבטלו בנקל תוקפם של מסמכים כל אימת שלקוח מעלה טענה כנגד בנק לפיה הבנק לא הסביר לו על מה הוא חותם, שכן ישנה חזקה לפיה אדם יודע את שעליו הוא חותם וכי הוא קרא את המסמך שעליו חתם. יחד עם זאת, כפי שעולה מפסק הדין הנ"ל, כל מקרה יוכרע על פי הנסיבות המיוחדות לו. מכל מקום, מומלץ לקרוא היטב את תוכנו של כל מסמך בטרם חתימה עליו ובמיוחד נכון הדבר כשעסקינן במסמכים בנקאיים בעלי ניסוח מסורבל ומורכב.רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´: 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´: 04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר:
www.taxlawyers.co.il
[email protected]

מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected] שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  ליסבון  | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2024 - 2006  [email protected]