חיפוש מאמרים

12032 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
אישה, גוף, נפש חלק א`

    קישורי טקסט (לפרטים)
גרפולוגיה משפטית בדיקת חתימה מזוייפת על המחאה
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: שיקים המחאות מזוייפות שקים מזוייפים בנקים

נושא המאמר: סירוב הבנק לכבד שיקים - אימתי?
מאת: אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) eli-doron@taxlawyers.co.il    שמור מאמר למועדפים


אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח)
eli-doron@taxlawyers.co.ilבית משפט השלום בקרית גת פסק לאחרונה בערעור לפי סעיף 10 לחוק שיקים ללא כיסוי (להלן: ה"חוק"), במסגרתו התבקש בית המשפט להורות על ביטול החלטתו של הבנק המשיב להגביל את חשבונה של המערערת המצוי אצלו, עקב סירובו לכבד עשרה שיקים שנמשכו על ידה (ע"א 507/01).

לטענת המערערת, לטובת הבנק המשיב קיימים שעבודים ובטחונות שונים על נכסיה, המכסים את כל מסגרת האשראי וההלוואה שניתנו לה על ידו, וכן תוכנית חסכון חודשית במסגרתה נגבה מחשבון המערערת 5,000 ₪ בחודש; הבנק ידע כי התקבול מהגופים להם מספקת המערערת שירות מתבצע כעבור 150 ואף 180 ימים; הבנק ידע כי יתרת החובה מצויה תמיד מתחת למסגרת האשראי. המערערת ביססה את ערעורה בשתי טענות עיקריות אשר מהוות, כל אחת בנפרד, עילה לביטול החלטתו של הבנק. הראשונה, כי הבנק סירב לפרוע את השיקים נשוא הערעור מחמת טעות (סעיף 10(א)(1) לחוק), והשנייה, כי סירוב הבנק לפרעון השיקים נעשה בניגוד להסכמים שנעשו עימה אשר על יסודם היה לה היסוד הסביר להניח כי השיקים ייפרעו (סעיף 10(א)(3) לחוק).

לטענת הבנק המשיב, נציג הבנק נהג לפנות למנהלה של המערערת בטרם סירב לפרוע את השיקים בשל חריגה ממסגרת האשראי, וכי כל השיקים שסורבו, סורבו כאשר הייתה חריגה ממסגרת האשראי שניתנה למערערת. בעניין השעבודים והביטחונות טען המשיב, כי שוויים נמוך מהשווי שהוצג ע"י המבקשת, וזאת הואיל וערך השיעבודים נקבע בהתאם לכללים בנקאיים, בהתחשב בין היתר בהוצאות הרבות הנדרשות לצורכי מימוש ובסכומי הרכישה בעת מימוש נכסים.

בית המשפט דן בכל שיק אשר סורב, לגופו:

שיק מס´ 1 הוצא בשנית יומיים לאחר סירובו וכובד. בית המשפט קבע כי " עצם העובדה ששיק שהוצג וסורב, כובד בשלב מאוחר יותר, אין בה כשלעצמה כדי להוות ראיה ניצחת שתעמוד לטובת הלקוח שהפקיד השיק מלכתחילה", אולם, בנסיבות העניין לאור ערכו הנמוך של השיק, העובדה שכובד יומיים בלבד לאחר שסורב, ובנוסף במועד סירוב השיק כובד שיק הכפול בערכו מערך השיק שסורב, ניתן לומר כי לא יהיה זה בלתי סביר להניח שבעת הפקדת השיק רשאית היתה המערערת לסבור שהשיק יכובד ע"י המשיב.

באשר לשיקים מס´ 2-7 קבע בית המשפט כי מעדויות נציגי המשיב עולה כי נוצר קשר תדיר עם נציג המערערת כל אימת שהתעוררו בחשבון "בעיות", וכן הייתה קיימת אפשרות לפיה המערערת הייתה מציגה פתרון לבעיות ואז לא היו מוחזרים השיקים. בתקופה הרלוונטית לסירובם של שיקים אלה שהה מנהל המערערת בחדר לידה עם אשתו, ומנהל הבנק היה מודע לכך. על כן " במקרה הספיציפי יש מקום לקבוע שלנציג המערערת היה היסוד הסביר להניח שהמשיב לא יסרב לשיקים אלה וזאת בין היתר מכוח ההסכם שנוצר עימו בנוהג, ולפיו, לא יסורב שיק אלא לאחר שנוצר עימו קשר לבירור העניין. לאור זאת ולאור נסיבותיו האישיות הזמניות של נציג המערערת אשר לגביהן הוכח כי הובאו לידיעתו של המשיב באמצעות הפקידה, סביר היה להניח כי חוסר התקשורת הזמני יתקבל בהבנה מצד המשיב, והשיק לא יסורב עד ליצירת הקשר עם נציג המערערת" .

ביום בו סורב שיק מס´ 8 חויב חשבון המערערת בהוראת הקבע בסך 5,000 ₪ לטובת תוכנית החיסכון.

בית המשפט קבע כי לאור העובדה שהמשיב חייב את חשבון המערערת באותו היום בסכום הגדול פי 3 מהסכום שסורב, יש לקבל את טענתה של המערערת כי היה לה היסוד הסביר להניח שהשיק יכובד. גם לעניין שיקים מס´ 9-10 קבע בית המשפט כי למערערת היה יסוד סביר להניח שהשיקים יכובדו, וזאת לאור העובדה כי ביום בו סורבו השיקים הופקדו לחשבון המערערת שיקים אחרים בסכום העולה על השיקים שסורבו.

בית המשפט קבע כי יתרת החובה של המערערת לא חרגה באופן ניכר ממסגרת האשראי שהוקצתה לה, וכי לעניין סך מסגרת האשראי שעמדה למערערת, העמידה המערערת למשיב בטחונות איתנים, וייתכן אף מעבר לסכום שנקבע במסגרת האשראי.

לאור כל האמור לעיל קיבל בית המשפט את הערעור במלואו והורה על ביטול החלטתו של המשיב לסרב לכלל השיקים, וכפועל יוצא מכך בוטלה גם החלטתו של המשיב להגביל את חשבונה של המערערת.
רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´: 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´: 04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר:
www.taxlawyers.co.il
eli-doron@taxlawyers.co.il


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) eli-doron@taxlawyers.co.il שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  עסקים למכירה | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | זמן טיסה |  הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2015 - 2006  clickgoseo@gmail.com מנוע חיפוש מאמרים ארטיקל, כבר בן 8 שנים!