חיפוש מאמרים

12307 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
פודקאסט הינו תכנית מוקלטת

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: ולהורות בצלאל אהרון הכהן לעמל

נושא המאמר: כי רבים חללים הפילה ועצומים כל הרוגיה
מאת: דוד דרומר   שמור מאמר למועדפים

"כי רבים חללים הפילה ועצומים כל הרוגיה"

בפרשת ויקהל פקודי מפקיד משה את מלאכת הקמת המשכן בידי בצלאל בן אורי בן חור למטה יהודה.
ה' מונה את שבחיו של בצלאל "ואמלא אותו רוח אלוקים בחכמה,בתבונה,בדעת,בכל מלאכה, לחשוב מחשבות". בין היתר אומר עליו ה' "ולהורות נתן בליבו"-את מלאכת ההוראה והחינוך.
על כך אומר בעל הטורים שלפי המסורה ישנה עוד פעם אחת בלבד בכל התורה הלשון של "ולהורות"
בספר ויקרא פרק י' בפרשת שמיני נאמר לגבי אהרון הכהן "ולהורות את בני ישראל" מה"להורות" בשני המקומות הנ"ל אנו למדים את נושא ההוראה והחינוך . נאמר בפרקי אבות פרק ב' "אם למדת תורה הרבה , אל תחזיק טובה לעצמך כי לכך נוצרת" אם למדת תורה הרבה אל תהיה בעל גאווה ,אל תתייהר,אל תחזיק טובה לעצמך,אל תחשוב שמגיע לך על זה פרס, כי לכך נוצרת. ללמוד תורה הרבה.
בעצם למידת התורה יש לך טובה , כמו שנאמר "כי לקח טוב נתתי לכם תורתי אל תעזובו" –אל תחזיק את הטובה הזאת לעצמך בלבד ,אל תהיה אנוכי, אגואיסט. אלא תלמד,תשפיע תקרין , על הסביבה הקרובה והרחוקה , בידיעות וההשגות שרכשת, הפץ את האוצר הבלום בך החוצה ,תרביץ תורה ברבים ככל יכולתך.ורמז לכך אנו לומדים מהפסוק "אדם לעמל יולד"-המילה ל ע מ ל בראשי תיבות ל =למוד ע =על מ =מנת ל =ללמד פה לידי ביטוי החיבור שבין "ולהורות" של בצלאל ולהורות נתן אל ליבו לבין ה-"ולהורות" של אהרון הכהן – ולהורות את בני ישראל. ראשית מלא את כרסך בתורה ולאחר מכן הענק את מה שספגת לאחרים. כפי שאנו אומרים בתפילה "אבינו אב הרחמן המרחם, רחם נא עלינו ותן בלבנו בינה להבין ,להשכיל,לשמוע ,ללמוד וללמד" ולהגיע למצב של "לשמור ולעשות את כל דברי תלמוד תורתך באהבה" .
הגמרא במסכת עבודה זרה דורשת כאשר היא דנה על הפסוק בספר משלי "כי רבים חללים הפילה ,ועצומים כל הרוגיה" שהרישא של הפסוק "כי חללים רבים הפילה " מתייחס לאדם שאינו יודע להורות ומורה,הוא פוסק הלכות,הוא מורה ברבים,אף שעדיין לא הגיע לדרגת הוראה.
הסיומת של הפסוק "ועצומים כל הרוגיה"-מתייחסת לאדם שהגיע לדרגת הוראה , אך הוא לא מורה ,הוא שומר את ידיעותיו בתורה לעצמו ואינו מנחילם לאחרים.
אנו למדים מהדיון של הגמרא שאותו אדם המסוגל להורות ואינו מורה חומרת מעשיו הנם יותר קשים מחומרת מעשיו של מי שלא מסוגל להורות ומורה הראשון = כי רבים חללים הפיל ואילו השני = עצומים כל הרוגיה. משמעות הדברים היא שאותו אחד שלא ראוי להורות ומורה יעבור זמן מה ואנשים יתהו על קנקנו ויגיעו למסקנה ש- "הבור ריק ואין בו מים" ולא יאזינו לו יותר. אך זה שמסוגל להורות להדריך, לכוון ולתת לאחרים את הדרך הנכונה בה ילכו ובזה שהוא לא עושה כן הוא יוצר נזק גדול הגובל בעוצמה שלילית של הריגה.
עלינו לאמץ את שני סוגי ה-"ולהורות" להתחיל עם בצלאל "ולהורות נתן בליבו" ולהמשיך ב-"ולהורות" של אהרון הכהן "ולהורות את בני ישראל" ויחד להביאם לדרגה של "ל ע מ ל" ללמוד על מנת ללמד.

www.torah.in/he


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י דוד דרומר שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  ליסבון  | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2024 - 2006  [email protected]