חיפוש מאמרים

11864 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
תמונות וקידום אתרים

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: פירעון שיק תביעה שטר

נושא המאמר: זכות תביעה שטרית למחזיק בשטר
מאת: אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) eli-doron@taxlawyers.co.il    שמור מאמר למועדפים


אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) eli-doron@taxlawyers.co.il


האם המחזיק בשיק זכאי לתבוע על פי השיק בתביעה שטרית למרות שאין הוא הנפרע או הנסב על פי השיק? שאלה זו עמדה לאחרונה להכרעה בפני בית משפט השלום בתל אביב ב- ת.א. 28703/04 ש.ק.ל בע"מ נ´ מריקה.

התובעת הגישה בקשה לביצוע שיק על סך של 15,680 ₪, ללשכת ההוצאה לפועל. השיק נמשך על ידי הנתבעת לפקודת אדם בשם "ד"ר פריד". הנתבעת הגישה ביום 20.1.02 התנגדות לביצוע השיק ולאחר מכן הועבר הדיון לבית משפט השלום בתל אביב.

הנתבעת טענה כי דין התביעה להידחות על הסף, מאחר והתובעת לא הוכיחה את זכויותיה בשיק דנן, אשר משוך לפקודת "ד"ר פריד" ונמשך על ידי הנתבעת כבר בשנת 1994, שש שנים לפני הגשת השיק לביצוע. הנפרע בשיק הוא ד"ר פריד והשיק אינו נושא חתימת היסב, דהיינו, התובעת אינה הנפרע ואינה הנסב ועל כן אינה אוחזת בשיק אלא מחזיקה בשיק חזקה פיזית גרידא.ו

בפסק הדין בעניין ע"א 537/89 רמטקס ביח"ר לאריגה בע"מ נ´ Rainbow Window fashion in , פ"ד מו(4) 573, נקבע כי: " במקרים אלה ואחרים חייב התובע שאינו אוחז לטעון ולהוכיח את הנתונים (העובדתיים והמשפטיים) המבססים את זכותו... אחיזה אינה תנאי חיוני ואינה תנאי מספיק לזכות על פי השטר. האחיזה אינה תנאי חיוני, שכן גם מי שאינו אוחז זכאי על פיו. האחיזה אינה תנאי מספיק, שכן עשויות להיות לחייב הגנות טובות כנגד האוחז. עם זאת לאוחז "מעמד" בדין מכוח אחיזתו שלו ואין הוא צריך לטעון ולהוכיח מעבר לאחיזתו ".

פסק הדין מכיר איפוא בכך שהזכות על פי השטר אינה שמורה לאוחז בלבד, אלא גם למי שזכאי להחזיק בו מכוח דיני הקניין. המלומד ש´ לרנר בספרו " דיני שטרות" בעמ´ 244 מבהיר כי " המחזיק כדין בשטר, רשאי, דרך משל, לתבוע את פירעונו ישירות בהוצאה לפועל, משום שהתביעה מבוססת כאמור על העילה השטרית. בשל היעדר אחיזה, יהא על המחזיק לפרט כיצד הגיע השטר לידיו. בשל אותה סיבה לא יוכל המחזיק להיות אוחז כשורה...".

יוצא אפוא, כי על מנת שהתובעת תזכה בתביעה עליה להוכיח, כי מתקיימים התנאים והנתונים העובדתיים והמשפטיים המעניקים לה זכות על פי השיק.

במקרה שנדון בעניין ש.ק.ל. נ´ מריקה התובעת טענה כי קיבלה את הצ´ק מד"ר פריד לאחר שהוצאות שיפוץ הדירה של ד"ר פריד שולמו על ידה, וכן כי השיק הועבר אליה לאחר שהופקד בחשבונה של ד"ר פריד ולא כובד בשל הוראת ביטול שנמסרה לבנק.

בית המשפט קבע כי התובעת הציגה גרסאות שונות וסותרות לגבי האופן בו הגיע השיק לידיה. תחילה טענה התובעת, כי השיק הועבר לידיה מאחר וכל ההוצאות בגין שיפוץ דירתה של ד"ר פריד שולמו על ידיה. בגרסתה השנייה טענה התובעת, כי השיק נמסר לה עבור תשלומים שביצעה לרשויות המס וכן בגין הלוואה שנתנה התובעת לד"ר פריד. בגרסתה השלישית טענה התובעת, כי השיק נמסר לה בגין ניהול שוטף. בסופו של דבר התברר, שהשיק הוגש לביצוע על ידי התובעת "מטעמי נוחות".

בהתאם לכך קבע בית המשפט כי השיק לא ניתן לתובעת כנגד שיפוצים שבוצעו בדירה, ולמעשה, לא ניתן לדעת בגין מה ניתן השיק, אם בכלל, לתובעת. מכאן, שהתובעת כשלה בהוכחת זכותה על פי השיק ובהוכחת זכותה לתבוע את פירעון השיק לידיה, ולכן דחה בית המשפט את התביעה.
רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´: 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´: 04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר:
www.taxlawyers.co.il
eli-doron@taxlawyers.co.il
מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) eli-doron@taxlawyers.co.il שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  עסקים למכירה | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון | מטבחי יוקרה | חבל זגוריה | זמן טיסה |  הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2015 - 2006  clickgoseo@gmail.com מנוע חיפוש מאמרים ארטיקל, כבר בן 8 שנים!