חיפוש מאמרים

12318 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
טיפול בצלקות

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: כשרות משפטית חתימה

נושא המאמר: העדר כשרות משפטית לחתום על משכנתא
מאת: אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected]    שמור מאמר למועדפים


אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected]


בית המשפט המחוזי בתל אביב פסק לאחרונה בתביעה למתן פסק-דין הצהרתי לפיו הסכמי המשכנתאות שנחתמו ע"י המבקשת בטלים, בשל העובדה שהמבקשת לא היתה כשירה מבחינה משפטית להתקשר בהסכמים אלה ( ה"פ 999/02 דרגונר יהודית נ´ בנק לאומי).

המבקשת והמשיב 1 (להלן: " המשיב") הם בעל ואישה ורשומים כבעליה של הדירה נשוא התובענה. המשיב נטל מהמשיב 2 (להלן: " הבנק") הלוואות שונות בגינן נרשם שטר משכנתא בלשכת רישום המקרקעין, ושועבדה הדירה לטובת הבנק. לאחר פתיחת תיק הוצל"פ ע"י הבנק, הסתבר למבקשת, שהמשיב הוליך אותה שולל, ניצל את תלותה המוחלטת בו, ואת מצוקתה הנפשית וגרם לה לחתום על מסמכים ללא שהבינה וללא שידעה על מה היא חותמת. המבקשת טענה כי היא סובלת מזה שנים ממחלת נפש קשה, היא מטופלת בתרופות פסיכיאטריות והיתה מאושפזת מספר פעמים, אף בכפייה. בנוסף טופלה במרפאות נפש במסגרת אשפוז יום.

בית המשפט קבע כי אין מדובר באישה רגילה, מן הישוב, הנושאת בנטל באופן שווה ורגיל עם בעלה, ומודעת לכל מעשיו ופעולותיו, אלא באשה חולה, אשר מחלתה הפכה אותה לשבר כלי ללא יכולת תיפקוד, ולאדם תלותי בבעלה, המשיב. בית המשפט האמין לגרסתה של המבקשת כי לא ידעה דבר על ההלוואות שבעלה לקח ואין כל ספק כי המבקשת חתמה לבקשת בעלה, בלי לשאול על מה היא חותמת ובלי שבעלה יסביר לה דבר.

חוות דעת פסיכיאטרית שהוגשה מטעם המבקשת קבעה כי כתוצאה ממצבה פיתחה המבקשת תלות בבעלה, והיא אף לא היתה מסוגלת להפעיל שיקול-דעת משלה. בית המשפט נתן דעתו לכך שהבנק לא הגיש כל חוות-דעת מטעמו, וכן לא הביא כל עד שהחתים את המבקשת וטוען שהסביר לה באופן ברור על מה היא חותמת. בכך נתן בית המשפט ביטוי להלכה לפיה אי הבאתו של עד רלבנטי מעוררת את החשד, כי יש דברים בגו, וכי בעל הדין, שנמנע מהבאתו חושש מעדותו ומחשיפתו לחקירה שכנגד.

בית המשפט קבע כי אין חשיבות גדולה מידי לשאלת מצבה הספציפי של המבקשת בעת שחתמה על שטרי המשכנתא, אלא יש לראות את כלל הנסיבות, את מסכת חייה של המבקשת, ואת תלותה המתמשכת בבעלה, וחוסר מעורבותה בפעולותיו.

בית המשפט התייחס לחובות החלות על הבנק וקבע כ "הלכה היא, שהבנק נושא כלפי ערבים, ובכללם הממשכן נכס כערובה לחיוב, בחובות מיוחדות, החלות עליו מכוח סעיף 17א לחוק הבנקאות, וזאת בנוסף לחובות הכלליות החלות עליו מכוח דיני החוזים. מתוקף חובות אלו, מחויב הבנק שלא להטעות את מקבל השירות - לקוח או ערב; לגלות כל פרט בעל חשיבות לשירות הניתן והסיכונים הכרוכים בו; ליתן השירות בנאמנות ובזהירות ראויה ולנהוג בדרך מקובלת ובתום לב-בעת מילוי תפקידיו."

בית המשפט קבע כי המבקשת עמדה בנטל להוכיח את אי כשרותה המשפטית ועל כן קיבל את התובענה באופן שניתן למבקשת פסק-דין הצהרתי לפיו הסכמי המשכנתא בטלים, ככל שהם נוגעים לחלקה של המבקשת בדירה.
רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´: 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´: 04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר:
www.taxlawyers.co.il
[email protected]
מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) [email protected] שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  ליסבון  | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2024 - 2006  [email protected]