חיפוש מאמרים

12307 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
בריכת נוי - עשה זאת בעצמך

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: תורה תנ"ך יהדות מיסטיקה

נושא המאמר: הפופולאריות של תורת הנסתר
מאת: חב"ד   שמור מאמר למועדפים

הפופולאריות של תורת הנסתר


מדוע תורת הנסתר זוכה לפופולאריות כה רבה? התעניינות הגוברת ב''קבלה'' - תורת הנסתר - תואמת את דברי ה''זוהר'', שסמוך לביאת המשיח תתפשט חכמת הנסתר עד כדי כך שאפילו ילדים יעסקו בה.


Jul 14 200 חב``ד

בשנים האחרונות יש פריחה עצומה בלימוד תורת הנסתר, הקבלה. חוגים לקבלה צצים כפטריות אחר הגשם בכל מקום אפשרי. בחוגים מסויימים של החברה הישראלית כבר נעשו לימודי הקבלה חלק מה'סטייל'. יותר ויותר אפשר לשמוע את המשפט: ''...ואני מתעניין בקבלה''. זה נשמע טוב היום, אחרי שכל האלילים הכזיבו.

מצב דברים זה היה צפוי, לאור דברי הזוהר, שסמוך לביאת המשיח תתפשט חכמת הנסתר עד כדי כך שאפילו ילדים יעסקו בה. ובאמת, מושגים מעולם הקבלה חודרים יותר ויותר לשפה, וגם שיכבת הגיל שמבינה את משמעותם יורדת בהתמדה. מובן שלא כל 'חוג לקבלה' ראוי להמלצה, אבל עצם התופעה היא מעניינת.


גוף ונפש

דרך ארוכה עשתה חכמת הנסתר מאז נתגלתה על-ידי רבי שמעון בר-יוחאי ועד ימינו. התחנות הראשיות בדרך היו האריז''ל, שקבע כי בדורות הללו ''מותר ומצווה לגלות זאת החכמה'', והבעש''ט, שגילה את החסידות, ששזורים בה מוטיבים רבים מתורת הקבלה. כך נעשתה תורה זו, שבעבר עסקו בה יחידי-סגולה, לנחלת ההמון.

הרעיון הבסיסי שמאחורי הקבלה אומר, שכל דבר מורכב משני רבדים - חיצוני ופנימי. כל דבר, הכוונה - העולם, האדם, התורה, ואפילו הקב''ה, כביכול. בכל אלה ישנו רובד חיצוני, שנתפס על-ידי החושים, ורובד פנימי, נסתר, שקשה יותר להגיע אליו.

האדם, למשל. ישנו הצד החיצוני - הגוף. זהו תחום שניתן לתפיסה על-ידי החושים, ושאפשר לחקור אותו באופן מדעי. יש מדע שלם, הרפואה, שכל-כולו נוגע רק בחלק החיצוני - בגוף. אבל מאחורי הגוף נמצאת נפש, נשמה. לא רואים אותה ואי-אפשר לשקול ולמדוד אותה, אבל היא מקור חייו של הגוף. בלעדיה - הגוף המורכב והמתוחכם כל-כך הוא כאבן דוממת. היא, הבלתי-נראית והבלתי-נתפסת, היא העיקר.

כך גם העולם בכללותו: הצד החיצוני שלו הוא זה שנמדד, נשקל ונחקר. הפיסיקה עוסקת בחקר הרובד החיצוני הזה, והיא מגלה את החוקים שעל-פיהם החומר מתנהג. אבל מאחורי החומר יש רוח, והיא בעצם העיקר. מאחורי חוקי הפיסיקה קיימים חוקים אחרים לגמרי - חוקים אלוקיים. הם הקובעים אם יתרחש אירוע מסויים ואם לאו. כאשר האירוע מתרחש, חוקי הפיסיקה נכנסים לפעולה, אך עצם ההחלטה אם יקרה הדבר ואם לאו - זה נקבע במישור אחר, במישור רוחני-אלוקי.


בקרוב נראה

וכך גם בתורה: ישנו הצד הגלוי של התורה - הדינים, ההלכות, הצד המעשי של התורה והמצוות. אך מעבר לצד הגלוי, יש צד נסתר. מאחורי כל מלה בתורה מסתתרות משמעויות עמוקות באין-סוף רבדים. לכל מצווה יש השפעות רוחניות על האדם, על העולם ואפילו על העולמות העליונים.

ובמידה מסויימת, גם לקב''ה יש צד גלוי וצד נסתר - הצד הגלוי הוא זה שמתגלה בדרך זו או אחרת בעולם, אך יש בו גם צד נסתר שאיננו מתגלה בעולם, אם-כי הוא קיים ופועל בו. בעצם, מאחורי כל רובד נסתר יש רבדים עמוקים ונסתרים עוד יותר, עד אין-סוף.

זהו התחום של תורת הנסתר. היא עוסקת בכל מה שמעבר לחושים ולצדדים הגלויים. לכן היא נקראת 'קבלה', כי אל הרבדים הנסתרים הללו אי-אפשר להגיע באמצעות המחשבה העצמית, אלא הם צריכים להינתן בקבלה איש מפי איש, החל ממי שקיבל את הדברים מהקב''ה עצמו.

כיום אנחנו יכולים רק ללמוד דברים אלה, אבל בביאת המשיח במהרה בימינו, נראה את הנסתר ממש כפי שאנו רואים כיום את הנגלה.
www.hidabroot.org


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י חב"ד שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  ליסבון  | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2024 - 2006  [email protected]