חיפוש מאמרים

11868 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
בר מצווה ב 2009

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: פרשת בהעלותך אייר פסח שני מנורה

נושא המאמר: פרשת בהעלותך
מאת: יהודה יצחקי   שמור מאמר למועדפים


פרשת "בהעלותך"

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית""...בשנה השנית לצאתם מארץ מצרים, בחודש הראשון... ויעשו בני ישראל את הפסח במועדו" (במדבר ט'/א'-ב') .
פרשתנו, הפרשה השלישית בספר "במדבר" מספרת על קיום הפסח במדבר. שואל רש"י: מדוע לא פתחו את ספר במדבר בנושא הפסח, שהוא בחודש הראשון? ופתחו במפקד שהיה בחודש אייר, החודש השני?
עונה על כך רש"י: "מפני שהיא גנותן של ישראל, שכל ארבעים שנה שהיו ישראל במדבר לא הקריבו אלא פסח זה בלבד". על דברי רש"י ניתן לשאול: מדוע העובדה שעשו פסח, הוא גנאי? אם לא היו עושים פסח, ניתן להבין את הגנאי של ישראל, אבל במקרה שלנו - הם עשו את הפסח במדבר. אם כן, מדוע יש בזה סיבה לכעוס על ישראל?
יש גמרא הדומה למציאות שתיארנו כעת: "ונואף אשה חסר לב - אמר ריש לקיש זה הלומד תורה לפרקים..." (סנהדרין עט/ע"ב) -אדם שלומד תורה לפרקים (יום כן ויומיים לא וחוזר חלילה), הוא מגונה לא רק ביום שלא למד אלא בכלל, גם ביום שלמד. גם כאן יש לשאול: מדוע מגנים אותו גם על היום שלמד?
יש גמרא נוספת, במסכת ברכות, האומרת שאדם הקורא "קריאת שמע" שנים רבות ופעם אחת לא קרא, טוענים כנגדו שלא קרא כלל. גם פה יש לשאול: האם ניתן לפסול את כל הפעמים בהם קרא "קריאת שמע" רק בגלל פעם אחת שלא קרא? עונה על כך הרבי מקוצק שהחיסרון הוא בפעמים שקרא והסיבה לכך היא: שאם היה קורא "קריאת שמע" כראוי - עם כל המשמעות, לא היתה קיימת אפשרות שהוא ישכח לקרא אף לא פעם אחת. אם כן, החיסרון הוא במה שכן קרא ולא באותה פעם בה החסיר.
דבר זה מסביר גם את התדירות בלימוד התורה: אם היה קובע עתים לתורה באופן קבוע ומסודר ולומד תורה עם צימאון, לא היתה אפשרות שישכח לעשות כן במועד הקבוע לשם כך. מכאן, שהבעיה נוצרה בזמן שכן למד.
גם בעניין הפסח שקיימו ישראל במדבר: אם היו מקיימים את הפסח הראשון כראוי, לא היו שוכחים לקיים את כל הפסחים האחרים במדבר. אם כן, ברור הוא שהחיסרון היה בפסח שכן קיימו.
לכן, קיום פסח זה במועדו נחשב לגנאי והתורה בחרה להזכיר עניין זה בפרשתנו, הפרשה השלישית בחומש במדבר ולא בפתיחת הספר.
נלמד מכך כולנו, מוסר השכל, שכל עשייה צריכה להיות בשאיפה לשלמות ובעקביות ומתוך שנרגיל עצמנו לכך, נרבה במעשים טובים.

יהודה יצחקי
יו"ר "החוויה היהודית"


torah.in/he


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י יהודה יצחקי שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  עסקים למכירה | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון | מטבחי יוקרה | חבל זגוריה | זמן טיסה |  הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2015 - 2006  clickgoseo@gmail.com מנוע חיפוש מאמרים ארטיקל, כבר בן 8 שנים!