חיפוש מאמרים

11827 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
משל ונמשל

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: מדרס מדרסים מידרס מידרסים

נושא המאמר: כאב בעקב-דורבן
מאת: חגי   שמור מאמר למועדפים

הצורה השכיחה ביותר של כאב בעקב, היא כאב בתחתית העקב. בדרך כלל הוא מופיע ללא סיבה ניראת לעין ולעיתים הוא גרוע יותר כאשר מתחילים להעמיס משקל על הרגל. פציינטים מתלוננים לעתים קרובות שהכאב מופיע לראשונה כשנעמדים לאחר שנת לילה או אחרי ישיבה ארוכה. הכאב יכול להיות חד ושורף או תחושת מתיחה בתחתית העקב. כשהמצב מתקדם, יכול להופיע כאב פועם אחרי שנעמדים על הרגליים או שיכול להופיע כאב שמקרין כלפי מעלה באחורי הרגל. הכאב יכול גם להקרין לקשת הרגל.

כדי להבין את הגורם לכאב, יש להבין תחילה את האנטומיה של כף-הרגל וקצת מכניקה בסיסית בתפקודה. גיד עבה, הנקרא פלנטר פסיה (Plantar Fascia), מחובר מבסיס העקב ומתפרש כמניפה לעבר מפרקי האצבעות ומתחבר לבסיס הבהונות. הגיד הפלנטרי עשוי מרקמה דחוסה שנמתחת מעט מאוד. הוא מתנהג באופן דומה לבולם זעזועים. כשהרגל פוגשת בקרקע בכל צעד, היא משתטחת ומאריכה את כף-הרגל לכל אורכה. פעולה זו מושכת את הגיד הפלנטרי, שנמתח קלות. כשהעקב מתרומם מהקרקע, המתח מהגיד משתחרר. כל גורם שמביא להשטחה מוגזמת של כף-הרגל, יגרום לגיד הפלנטרי להימתח יותר מהרגיל. התוצאה, היא התפתחות של קרעים קטנים באזור שבו הגיד מתחבר לעצם העקב. כאשר קרעים קטנים אלה מופיעים, נוצר דימום קל והמתח של הגיד הפלנטרי על עצם העקב יוצר בליטה("דורבן") בתחתית העקב. כאב המורגש בתחתית העקב אינו תוצאה של הופעת הבליטה. הכאב הוא תוצאה של לחץ מוגזם על הגיד הפלנטרי הגורם לקרע בין הגיד לעצם העקב. היווצרות ה-"דורבן" היא משנית למתיחת היתר של הגיד הפלנטרי באזור בו הוא מתחבר לעצם העקב. לאנשים רבים יש "דורבן" בעקב בנקודת החיבור לגיד הפלנטרי בלי שיופיעו באזור סימפטומים או כאב.

יש כמה גורמים נוספים שיחסית אינם נפוצים הגורמים לכאב בעקב. גורם עיקרי, הוא המבנה המורכב של המפרק מתחת לקרסול, הנקרא, המפרק הסאבטלרי. התנועה של מפרק מורכב זה היא הגורמת לקשת כף-הרגל להשתטח או להתקמר. השטחה של קשת כף-הרגל נקראת פרונציה, והתקמרות הקשת נקראת, סופינציה. אם יש פרונציית יתר של כף-הרגל בזמן הליכה ועמידה, הגיד הפלנטרי נמצא תחת מתח-יתר. לאורך זמן, זה יתבטא בהיחלשות של הגיד בחיבור לעצם העקב ויגרום לכאב.

כשאדם נמצא במנוחה ולא על רגליו, הגיד הפלנטרי מנסה לשקם את עצמו. אז, כאשר חוזרים לצעוד, נוצרים מחדש הקרעים בגיד וגורמים לכאב. דרך כלל, לאחר כמה צעדים הכאב נעלם. לכן, כאב עקב נוטה להיות גרוע יותר בצעדים הראשונים בבוקר או לאחר מנוחה.

גורם נוסף להשטחת כף -הרגל, הוא שריר תאומים מתוח (Calf Muscle). שריר התאומים מתחבר לכף-הרגל על ידי גיד אכילס בחלק העקב האחורי. כאשר שריר התאומים מתוח, זה כופה על המפרק הסאבטלרי פרונציית-יתר. מפרק סאבטלרי עם פרונציית-יתר יכול לגרום להופעת מספר בעיות בכף-הרגל. במקרה זה, נגרם מתח יתר בגיד הפלנטרי. שריר תאומים מתוח יכול להיות תוצאה של מספר משתנים.

1.אימון, כגון הליכה או ריצה קלה, יגרום למתח של התאומים.

2.חוסר פעילות או מנוחה רבה יגרמו גם הם למתח יתר בתאומים.

3.נשים הלובשות עקבים גבוהים וגברים עם מגפי בוקרים יכולים, במשך הזמן, לפתח מתח בשריר התאומים.

אבחון ה"דורבן" נעשה על ידי בדיקת ההיסטוריה של הכאב ובדיקה פיזית. שימוש בצילומי רנטגן הוא יעיל על מנת לקבוע עם יש בליטה דמוית דורבן בעצם העקב ועל מנת לפסול מקרים נדירים של כאב עקב הנובע משבר מאמץ של עצם זו, קיום של גידול בעצם או ראיות לנזק של רקמות רכות שנגרם על ידי הפרעה מסוימת ברקמות המחברות.

טיפול בכאב עקב(דורבן) מורכב בדרך כלל משלבים. בשלב הראשון של הופעת כאב צריך למתוח את שרירי השוק בצורה אגרסיבית. בנוסף, הרופא יכול להמליץ על מדרסים פונקציונלים היכולים לעזור במקרה שטיפול פשוט לא הביא להפסקת הכאב או במקרה של הופעה חוזרת של כאבי העקב(דורבן). המדרס הפונקציונלי מותאם בצורה אישית והוא מתאים לנעלים רגילות במטרה לתמוך את הקשתות. בשונה מתמיכות הקשת הפשוטות, המדרס מתקן פרונציה חריגה של המפרק הסאבטלרי. כלומר, הוא מתקן את בעיית היציבה(פרונציה חריגה) שגורמת לכאב. כמו כן, הרופא יכול להמליץ על תרופה אנטי-דלקתית הניתנת בבליעה ומוצרים סטנדרטים כגון, תומכי קשת וריפוד סיליקון לעקב.

השלב הבא בטיפול יכול להיות מורכב משילוב של תרגילי מתיחה ממושכים לשרירי השוק, זריקות קורטיזון וחבישות פיזיותרפיות לתמיכת הקשת.

טיפול ניתוחי לטיפול בכאב עקב(דורבן) מוצע בדרך כלל רק במקרים שבהם הטיפול השמרני לא עזר כלל. לאחר הניתוח עדיין יש צורך להמשיך ולהשתמש במדרסים כדי למנוע חזרה של הכאב.

amit-ortho.co.il


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י חגי שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  עסקים למכירה | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון | מטבחי יוקרה | חבל זגוריה | זמן טיסה |  הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2015 - 2006  clickgoseo@gmail.com מנוע חיפוש מאמרים ארטיקל, כבר בן 8 שנים!