חיפוש מאמרים

12049 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
צילום דימוי גוף וקבלה עצמית

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: נשים שוטרים זקנים חוטבי עצים

נושא המאמר: חוטבי העצים ושואבי המים
מאת: דוד דרומר   שמור מאמר למועדפים


פרשת "ניצבים - וילך"

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"


"אתם ניצבים היום כולכם לפני ה' אלוקיכם, ראשיכם, שבטיכם, זקניכם ושוטריכם, כל איש ישראל. טפכם, נשיכם וגרך אשר בקרב מחניך, מחוטב עציך עד שואב מימך..." (דברים כ"ט/ט'-י').

משה פונה אל כלל ישראל, מהמיוחס ועד הפשוט ביותר בעם ישראל: ראשי השבטים, הזקנים והשוטרים, הטף, הנשים והגֵרים, חוטבי העצים ושואבי המים. כולם, ללא יוצא מן הכלל, ניצבים ישירות לפני ה', ללא מתווכים, ללא אנשי כהונה מיוחדים, ללא מעמד מיוחד.
התורה מזכירה שני בעלי מלאכה ממעמד שווה: "מחוטב עציך ועד שואב מימך". מדוע, אם כן, מבחינה התורה בין שני בעלי מעמד נמוך זה, האם לא היה די בהזכרת אחד מהם?
אם נתייחס לעמידתם ולזווית גופם בעת עשיית מלאכתם, נבין שקיים הבדל מהותי ביניהם: "חוטב העצים" מרחיק עצמו מן העץ כדי להנחית עליו בתנופה מכה חזקה ואילו "שואב המים" מטה את גופו קדימה, לעבר הבאר ממנה הוא שואב את המים. שניהם מסמלים מהות וגישה שונה של בני האדם בדרך הנהגתם - "חוטב העצים" מסמל את האדם המתרחק מדרך התורה ופוגע בחברה ואילו "שואב המים" מסמל את האדם המתקרב לתורה, המשולה למים, שואב ממנה את הידע ונוהג לפיה ביחסו אל החברה. שניהם אמנם נמצאים במעמד נחות אבל הגישה שלהם את סביבתם שונה בתכלית השינוי.

בנוסף לכך, מדגישה התורה: "כי המצווה הזאת אשר אנוכי מצווך היום, לא נפלאת היא ממך ולא רחוקה היא. לא בשמים היא...ולא מעבר לים..." (ל'/יא'-יג'). ההדגשה של התורה במלים "לא נפלאת היא ממך", באה להסיר טיעון צודק, לכאורה, שהאדם מהרהר בלבו ואומר: אני בסך הכל, "חוטב עצים", או "שואב מים", גופי בנוי מדבר חומרי וגס ואני עוסק במלאכה גשמית נחותה ואילו מצוות התורה הן קדושות ורוחניות. האם יכול גופי הפשוט ליצור מיזוג עם עולם הרוח, כיצד אני יכול למלא משימה כה מורכבת וסבוכה?
על כך באה תשובה התורה "לא נפלאת היא ממך" (מגופך). גופך ממזג בתוכו גוף ונשמה, גשמיות ורוחניות. המציאות מוכיחה מעל לכל ספק שגשמיות ורוחניות יכולים לדור יחדיו שנים רבות, כי את הפלא הזה יוצר ה' רגע רגע עם כל בני האדם עלי אדמות, ועל כך אנו מברכים "ברוך...רופא כל בשר ומפליא לעשות". לכן, גם אתה, המגדיר את עצמך "חוטב עצים" או "שואב מים". עליך "לחטוב" או "לשאוב" החוצה את העצות והמחשבות המנסות לבלבל אותך בשאלה: האם אני האדם הראוי שיבחרו בי לעשות את כל המצוות הנראות כה רחוקות מהווייתי הגשמית?
על תהיה זו באה התורה ועונה לך: כי קרוב אליך הדבר מאוד, בפיך ובלבבך לעשותו" (דברים ל'/יא'), ולא רק זאת - אלא ש"אתם ניצבים היום כולכם לפני ה' אלוקיכם": "חוטבי העצים" ו"שואבי המים", כמו ראשי העם, "יחד - כל שבטי ישראל".


דוד דרומר

www.totah.in/he


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י דוד דרומר שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  עסקים למכירה | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | זמן טיסה |  הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2015 - 2006  clickgoseo@gmail.com מנוע חיפוש מאמרים ארטיקל, כבר בן 8 שנים!