חיפוש מאמרים

12303 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
כהן צדוקי לעומת כהן פרושי

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: תיאור המבול סיפור מבול פרשת המבול המבול בתנך

נושא המאמר: נומרולוגיה על פרשת נח התשע
מאת: פרופ' מאיר בר אילן   שמור מאמר למועדפים

נומרולוגיה בפרשה

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"


פרשת המבול עמוסה במִסְפָּרִים, ולמרות כן כמעט ולא עסקו בכך. כמעט כל אדם בעולם מכיר את סיפור המבול, בגרסה כזו או אחרת, ולמרבה הפליאה לא שמו לב לכך כי סיפור המבול בתנ"ך מלווה בהרבה מִסְפָּרִים, שלא כמו בכל יתר הסיפורים, וכאן המקום לעמוד על כך.
את הַמִּסְפָּרִים בפרשת המבול ראוי לחלק לשני סוגים של מִסְפָּרִים: אלו המביעים כמויות, ואלו המביעים תאריכים, מִסְפָּרִים אשר נהוג לכתוב אותם היום באמצעות סימן לוכסן, בדומה ללוכסן המביע חילוק. לדוגמה. המבול החל ב-17 לחודש השני, ובמִסְפָּרִים: 17/2, וצורת רישום זו מלמדת כי מדובר במִסְפָּר יחסי (היחס בין היום בחודש לבין החודש בשנה). אין משמעות ל-17 בפני עצמו, ואף לא ל-2 בפני עצמו, אלא שני המספרים יחדיו מביעים את היחס ביניהם, כמו כל תאריכי השנה. המבול החל בהיות נח בן 600, כלומר בתאריך 17/2/600, והבוחן את פרשת המבול יגלה כי יש בפרשה זו לא פחות מ-5 תאריכים. רש"י עסק בפירושם של שני תאריכים בלבד: ראשית המבול וסיומו, אך ללא ספק, גם התאריכים האחרים טעונים פירוש.
עיון בתיאור המבול מגלה כי קיימות שתי שיטות מניין לחשב את אורכו של המבול: הדרך האחת היא לחשב את מִסְפָּר הימים שחלף מאירוע לאירוע, ללא כל התייחסות לתאריך, כגון: 40 יום ירד גשם, במשך 150 יום גברו המים על הארץ, וכן הלאה. לעומת זאת, סדרת התאריכים מגלה סוג אחר של מִסְפָּרִים: 17/2, 17/7, 1/10, 1/1 ו-27/2. בשיטת רישום זו מקבל התיאור צביון של 'יומן-הַפְלָגָה', ולא נותר אלא לבאר מה החשיבות בכל אחד מתאריכים אלו (שכן, אם אין להם חשיבות, לא היה צורך לכותבם).
עיון בתאריכים מגלה כי התאריך הראשון נגזר מכך שה' דיבר אל נח והזהירו על המבול ב-10/2 (אף שתאריך זה אינו בתורה), מבול שיתחיל בעוד 7 ימים בו ירד גשם במשך 40 יום (מִסְפָּר המביע מהפכה כמו מהפכת נינוה (יונה ג'/ד'), כלומר ב-17/2. תאריך סיום המבול נגזר מתאריך התחילה, שכן הוא משקף פער בן 11 יום הקיים בין שנת חמה לשנת לבנה, ואם כן כוונת הכתוב היא להודיע כי המבול כולו אירע במשך שנה בדיוק, לא פחות ולא יותר (עדויות ב'/י'). 'תחנה' אחת לפני הסיום היא ראש השנה הקדום, בהתאם ללוח התורה בה השנה מתחילה בחודש הראשון (הוא חודש ניסן), והתאריך שלפניו מציין רבע-שנה לפני כן, או 3 חודשים בדיוק, הוא התאריך בו נראו ראשי ההרים, ועולם חדש נשקף בפני המין האנושי.


פרופ' מאיר בר-אילן
אוניברסיטת "בר-אילן"
מחבר 'נומרולוגיה בראשיתית' ו'נומרולוגיה מקראית'
(ספריית בית-אל)
www.torah.in/he


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י פרופ' מאיר בר אילן שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  ליסבון  | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2024 - 2006  [email protected]