חיפוש מאמרים

12019 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
הדפסת צ'קים

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: ברכה גדולה עפר אפר

נושא המאמר: פרשת לך לך התשע
מאת: דוד דרומר   שמור מאמר למועדפים


פרשת "לך-לך"

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"


"ואעשך לגוי גדול ואברכך ואגדלה שמך והיה ברכה" (בראשית י"ב/ב').

על המלים "ואגדלה שמך" יש לשאול: מה המשמעות של הברכה? איזו מין ברכה היא זו? וכי אברהם השתוקק להגדיל ולפרסם את שמו ברבים? הרי הוא מעיד על עצמו בפרשת וירא "ואנוכי עפר ואפר" (י"ח/כז').
קושי נוסף בפסוק זה: עניין הברכה נאמר בכפל לשון,בתחילת הפסוק נאמר: "ואברכך" ובסיומו "והיה ברכה". מדוע מופיע כפל הלשון? התמיהה גדולה עוד יותר כאשר בין שתי הברכות נכנס עניין נוסף - "ואגדלה שמך" המביע את ההיפך מהצהרתו של אברהם "ואנוכי עפר ואפר"?
ההסבר לכל התמיהות הנ"ל הוא, שאכן אברהם ביטל עצמו כלפי הבורא ומציאותו האישית לא נחשבה ולא תפסה מקום. לכן, כאשר ה' אומר לאברהם "ואגדלה שמך" המשמעות היא, שהברכה הנראית כביכול כאילו באה להגדיל ולהאדיר את שמו של אברהם, בעצם באה להגדיל ולהאדיר את ההוויה האלוקית בעולם, אשר לעומתה התבטא אברהם "ואנוכי עפר ואפר". אמונתו בבורא עולם היתה אבסולוטית והוא ביטל את יישותו מול הבורא.

רש"י מסביר את הכפילות בברכה כך: "'ואברכך' - בממון, 'והיה ברכה' - הברכות נתונות בידך...מעכשיו אתה תברך את אשר תחפוץ". מכאן, שכפל הלשון בא להסביר ברכות שונות שניתנו לאברהם. מצד אחד - הברכה הפיזית, שיהיה לו ממון רב ומצד שני ברכה רוחנית הקשורה ל"ואגדלה שמך". שמך יהיה מפורסם מאוד וכולם יבקשו את ברכתך להצלחה, ומעתה תוכל אך אתה להעתיר מטובך ולברך את הסובבים אותך.
חשש כל שהוא התגנב ללב אברהם על שהברכות המאליפות שמעתיר עליו הבורא יגרמו ל"עין הרע" שתשלוט בו, כי הוא ידע היטב שאין הברכה שורה אלא בדבר הסמוי מן העין. על כן, מרגיע אותו ה' בברכה נוספת "והיה ברכה" ונותן לו להבין שאל לו לחשוש מ"עין הרע" עקב העושר והפרסום שיהיו לו, היות שכל אלו נועדו לעשייה למען האנושות. בהכנסת האורחים של אברהם ובמעשי החסד לכל עובר ושב, היה אברהם מנחיל את האמונה באל אחד ויוצר ביטול עבודת אלילים עץ ואבן.

מכאן, שכל העוסקים בצרכי ציבור באמונה דואגים לכל נצרך מתוך כוונה טהורה, אינם ניזוקים גם אם הם עשירים ומפורסמים, כי אין עין רעה שולטת בהם.דוד דרומרww.torah.in/he


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י דוד דרומר שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  עסקים למכירה | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | זמן טיסה |  הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2015 - 2006  clickgoseo@gmail.com מנוע חיפוש מאמרים ארטיקל, כבר בן 8 שנים!