חיפוש מאמרים

11920 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
חוק המשיכה - הפן המדעי

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: אברהם יצחק הגר ישמעאל

נושא המאמר: פרשת תולדות ה'תש"ע
מאת: דוד דרומר   שמור מאמר למועדפיםפרשת "תולדות"

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"


"ואלה תולדות יצחק בן אברהם ,אברהם הוליד את יצחק" (בראשית כ"ה/יט').

על כפילות הלשון שואלים פרשנים רבים: אם יצחק הוא בנו של אברהם, ברור שאברהם הוליד את יצחק. אם כן, מדוע מדגיש זאת הכתוב פעמיים?
"הכלי יקר" מסביר את הכפילות ביצירת הקבלה חלקית לישמעאל שגם הוא בן אברהם, אך בשונה מיצחק את פעולת ההולדה מייחסים להגר ולא לאברהם, כפי שנאמר "...בנו, אשר ילדה הגר" (בראשית ט"ז/טו'), אמנם ישמעאל הוא בנו אך השיוך הוא להגר המצרית. רש"י מביא דוגמה נוספת על שיוך ההולדה מתחילת פרשת נח ששם נאמר: "אלה תולדות נח, נח איש צדיק..." (בראשית ו'/ט'). כפילות הלשון באה לומר לנו שעיקר "תולדות נח" התבטא ב"נח איש צדיק" אך "תולדות נח" - בניו, לא המשיכו בדרכו ומורשתו. גם ה' פונה אליו ואומר לו: "...כי אותך ראיתי צדיק לפני בדור הזה" (ז'/א'), כלומר: אתה נחשב לאיש צדיק בדור אך זה לא בא לידי ביטוי בדורות הבאים.
כך גם היה אצל ישמעאל - פיזית הוא אומנם בנו של אברהם, אך מצד מעשיו מידותיו וטבעו הוא משויך להגר ואף הוגדר "פרא אדם". אך יצחק לא היה בנו של אברהם רק מבחינה פיזית אלא הוא ירש ממנו את טבעו ומזגו ולמד ממעשיו החיוביים של אביו אברהם.
ה"אבן עזרא" מוסיף על מעלתו של יצחק ואומר : "אברהם הוליד את יצחק" - שגידל, חינך והרבה את מעשיו הטובים של בנו. שמהות ההולדה באה לידי ביטוי בחינוך והדרכה לעבודת הבורא, ויצחק המשיך את דרכו ואמונתו של אביו בעולם.
אברהם, כמחנך ידע שעליו להדריך את הדורות הבאים לעבודת ה' באמונה שלימה ולהרחיק את בנו יצחק, ממשיך דרכו, מכל רע. לנגד עיניו של אברהם עמד כל הזמן הכלל: "כי ידעתיו למען אשר יצווה את בניו ואת ביתו אחריו ושמרו דרך ה'..." (י"ח/יט'). לכן שילח אברהם את בני קטורה מעל יצחק בנו אל ארץ קדם, כדי שלא ישפיעו עליו במידותיהם הרעות, בבחינת "סור מרע ועשה טוב".דוד דרומרwww.torah.in/he


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י דוד דרומר שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  עסקים למכירה | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | זמן טיסה |  הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2015 - 2006  clickgoseo@gmail.com מנוע חיפוש מאמרים ארטיקל, כבר בן 8 שנים!