חיפוש מאמרים

12026 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
משבר כלכלי אינו "הצדק סביר" בעבירות מס

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: חשמונאים חוויית השבוע מנשה ואפריים כפילותו של יוסף

נושא המאמר: פרשת מקץ התשע
מאת: דוד דרומר   שמור מאמר למועדפים

פרשת "מקץ" מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית" "וליוסף יולד שני בנים...ויקרא יוסף את שם הבכור מנשה...ואת שם השני קרא אפרים..." (בראשית מ"א/נ'-נב'). חייו וגורלו של יוסף מאופיינים בכפילות. בלידתו, נתנה לו רחל, אמו, את שמו "יוסף" ורמזה בכך על בקשתה לבן שני: "...יוסף ה' לי בן אחר" (ל'/כד'), דרך שני חלומותיו, שני החלומות של שרי המשקים והאופים, נולדים ליוסף שני בנים, עד לסיומת של נחלה כפולה כנאמר: "ואני נתתי לך שכם אחד על אחיך" (מ"ח/כב'). רש"י מפרש "שכם אחד" - "חלק אחד יתירה על אחיך". תובנה זו של כפילות בגורלו של יוסף באה לידי ביטוי אף בדברי ראובן לאחיו: "...הלוא אמרתי אליכם לאמור, אל תחטאו בילד ולא שמעתם, וגם דמו הנה נדרש" (מ"ב/כב'). על הביטוי "וגם דמו הנה נדרש" אומר רש"י: "דמו (של יוסף) וגם דם הזקן" (יעקב אביהם). ראובן, מדגיש כאן עוול נוסף שגרמו במכירת יוסף: צערו של אביהם הקשיש. גם כאן אנו רואים שקורות יוסף תלויים בשני היבטים וכרוכים בגורל כפול: גורלו האישי וגורל בית אביו ומשפחתו. יוסף הבין זאת ולא שכח את השורשים שספג בבית אביו, גם כאשר עלה לגדולה והפך "משנֵה למלך". שורשים חזקים אלו באים לידי ביטוי בפרשתנו, בלידת שני בניו של יוסף: מנשה ואפרים. יוסף קורא "מנשה" לבנו הבכור "על כי נשני (השכיח ממני) ה' מעמלי ומבית אבי". שואל האלשייך הקדוש: מדוע מעניק יוסף לבנו שם המבטא משהו שלילי - שכחת בית אביו? - התשובה היא "הכפילות" המלווה את יוסף בחייו. במתן שם לבנו זוכר יוסף שקיימות שתי אפשרויות: האחת שכחת בית אבא ולעומתה האחיזה ביסודות החינוך שספג בבית אבא. כוונת יוסף היא ששם בנו - מנשה - יזכיר לו תמיד שקיים חשש שהוא ישכח את מורשת בית אבא . שם בנו השני של יוסף, "אפרים", מסמל את ההפריה, העצמה והתעלות. למרות שהוא נמצא במקום שפל ונמוך מבחינה רוחנית כמו ארץ מצרים, המסמלת בשמה "מיצר", הוא אינו מאבד את צדקותו ודרגתו הרוחנית. אלא להיפך, דווקא מתוך המיצר יוסף מפרה את עצמו ואת הסובבים אותו בחינוך ובערכים מבית אבא. להבדיל מאחיו, ראובן, שביקש להציל את גופו של יוסף, אך לא זכר למנוע את צער אביו. הפרשה מלמדת אותנו על ה"כפילות" במעשים - לכל מעשה שלנו יש שני צדדים: המעשה עצמו והכוונה בעשיית המעשה. לכל מעשה יש את המחשבה שעומדת "מאחוריו", ולכך יש ערך עצום. בימי בית שני, עת היוונים שלטו על עם ישראל, חל קלקול גדול במידה זו של התלהבות וכוונה במעשי המצוות. זה היה הגורם הישיר לתופעת ההתייוונות שפשתה בעם. אנשים נמשכו אל תרבות יוון, המבוססת על טיפוח היופי החיצוני והגופני. לעומת זאת, היהדות שואפת אל התכנים הרוחניים-הפנימיים, אל היופי וההדר של מידות וכוונות טובות. החשמונאים הבינו זאת היטב: מצד הדין לא היו מוכרחים להדליק בשמן טהור, שהרי היו אנוסים, אך ידעו שאין זה הזמן לעשות דברים בצורה של "לצאת ידי חובה" אלא להראות לעם עשייה עם כוונה שלימה, קיום מצווה בהידור דווקא בשעה קשה זו. לכן התאמצו לחפש שמן טהור והקב"ה זימן להם פך שמן טהור שאף הספיק בנס לשמונה ימים, עד שהכינו שמן חדש. דוד דרומר

www.torah.in/he


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י דוד דרומר שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  עסקים למכירה | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון |  חבל זגוריה | זמן טיסה |  הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2015 - 2006  clickgoseo@gmail.com מנוע חיפוש מאמרים ארטיקל, כבר בן 8 שנים!