חיפוש מאמרים

11791 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
פוליגרף - הפיסיולוגיה שמאחורי הבדיקה

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: מן המיצר אל המרחב עבודת פרך חיי חופש

נושא המאמר: הגלייה פילאית
מאת: דוד דרומר   שמור מאמר למועדפים

פרשת "שמות" עלון "חוויית השבוע"

"ויעבידו מצרים את בני ישראל בפרך" (שמות א'/יג').

בברית בין הבתרים מבשר ה' לאברהם את אשר יקרה לצאצאיו בעתיד. "ויאמר לאברהם: ידוע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום ועינו אותם...ואחרי כן יצאו ברכוש גדול" (בראשית ט"ו/יד'). גורלם להיות בשיעבוד פיזי קשה ביותר ולעבוד עבודת פרך במצרים ובנוסף להיות במצב שפל בהיבט הרוחני - שקיעה ב"מט' שערי טומאה".
נשאלת השאלה: אם רצה ה' להגלות את בני ישראל מארץ כנען, מדוע בחר דווקא בארץ מצרים כמקום הגלות? האם לא יכול היה להגלותם למקום בו לא יגיעו לשפל רוחני כה עמוק?
כדי להסביר זאת נשתמש במשל הבא: לעשיר היה בן סורר והוא היה אובד עצות - מה לעשות בבנו, איזה עונש יטיל עליו. הוא החליט להביא את בנו ל"שוק העבדים" ולהציע את בנו למכירה למרבה במחיר. הגיעו שני עשירים שהציעו לקנותו במחיר גבוה, האחד היה איש טוב ורחום ואילו השני היה ידוע כאיש קשה ואכזר. האיש החליט למכור א בנו דווקא לאיש האכזר, לתדהמת בני משפחתו. כאשר נשאל מדוע הוא כה מתאכזר לבנו הסביר: גם לי היתה מכירה זו קשה ביותר והדבר מכביד מאוד על לבי. אך כל רצוני הוא לגרום לבני לחזור למוטב ולקן את התנהגותו. לו הייתי חפץ להתפטר ממנו לחלוטין, הייתי מעדיף למכור אותו לאיש הנוח והרחום והייתי משקיט את מצפוני בכך שהוא מקבל שם יחס טוב ולא חסר לו דבר. אך רצוני לגרום לו לפשפש במעשיו, להתחרט ולשפר את התנהגותו. לכן, מכרתי אותו לעשיר האכזר - על מנת שיחיה חיי בד, יושפל עד עפר וממקום זה ידע להעריך את הבית בו גדל ויתחנן לחזור אליו. רק זה יביא אותו לחזור למוטב.
כך גם לגבי בני ישראל, אם היה ה' מוציאם לגלות בארץ רווחה, ללא קשיים מיוחדים, לא היו מעריכים את ארץ כנען שהובטחה להם עוד בימי אברהם, אבי האומה, ולא היו מתגעגעים לשוב אליה. אך משחוו את הקושי והשיעבוד בגשמיות וברוחניות במצרים ואת אכזריותו של פרעה הרשע, זעקו אל ה' שיצילם ויוציאם משם "מן המיצר קראתי י-ה, ענני במרחב י-ה". ה' הגלה אותם דווקא למצרים, מקום המבטא צרות וגבולות על מנת להוציאם מן המיצר, מחיי עבדות קשים למרחב וחיי חופש.

דוד דרומר


www.torah.in/he


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י דוד דרומר שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  עסקים למכירה | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון | מטבחי יוקרה | חבל זגוריה | זמן טיסה |  הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2015 - 2006  clickgoseo@gmail.com מנוע חיפוש מאמרים ארטיקל, כבר בן 8 שנים!