חיפוש מאמרים

11864 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
פינוי דירה חינם, האומנם?

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: שמיים ארץ תיים ארציים יתרו

נושא המאמר: אשר בשמים ממעל ואשר בארץ מתחת ואשר במים מתחת לארץ"
מאת: דוד דרומר   שמור מאמר למועדפים

פרשת "יתרו"

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית""אשר בשמים ממעל ואשר בארץ מתחת ואשר במים מתחת לארץ" (שמות כ'/ד').

באדם קיים מיזוג וחיבור של שמיימיות וארציות. נפשו היא רוחנית וגופו הוא ארצי. הדבר בא לידי ביטוי בפסוק "אשר בשמים ממעל ואשר בארץ מתחת" - בחלק הנפשי על האדם לבחון את פני הדברים "ממעל" להתבונן בבני האדם שנמצאים למעלה מדרגתו, מהם יבין עליו לעלות. יש לשאוף להגיע ולהגביה את הרמה הרוחנית ככל שניתן. כך גם בחלק הארצי "ואשר בארץ מתחת" למילוי הצרכים הארציים, על האדם להתבונן "מתחת" - אל האנשים המתמקדים תדיר ב"חיים הארציים", בדברים החומריים, וללמוד מהתנהגותם, על דרך השלילה - כיצד לא לנהוג, שהרי הם מבזבזים זמנם לריק ברדיפה אחר הנאות החיים ואל לו לנהוג כמותם.

ישנו משל שמיטיב לבטא רעיון זה: באחד הבתים היה גג גבוה שבעליו רצה למנוע את העליה אליו. הוא ביקש מעבדו שיפרק את סולם העץ שהוביל אל הגג. העבד ניגש לבצע את ציווי בעליו, עלה על הסולם ובכל שלב שעמד עליו, פירק את השלב הקודם כך שכאשר הגיע אל הגג פירק את השלב האחרון בסולם. כאשר רצה לרדת מן הגג, לא יכול היה לרדת, שהרי פירק את שלבי הסולם. הוא החל זועק לעזרה לעבר העוברים והשבים והתגובה שקיבל: "טיפש שכמוך, היה עליך לטפס תחילה אל הגג ורק אחר כך - בירידתך - לפרק בכל פעם שלב, עד הגיעך למטה".
בחצר הבית בו עבד האיש היה בור עמוק. אל תחתית הבור הוביל סולם אחר. בעל הבית חשש שילדים שובבים ירדו אל הבור ויסכנו את חייהם וביקש למחרת מעבדו לפרק את שלבי הסולם היורד אל הבור העמוק. העבד, שנזכר בתגובת הקהל מיום האתמול, החליט להתחיל ולפרק את הסולם מן השלב הגבוה שבו, וכך עשה. עד מהרה מצא את עצמו בתחתית הבור ללא כל אפשרות לעלות ממנו, שהרי עקר שלב בסולם בכל פעם שירד בו. הוא מצא את עצמו שוב זועק לעזרה כי לא יכול היה לעלות מן הבור. הוא שמע את העוברים ושבים צוחקים ולועגים ואת אדונו צועק לעברו: "האם לא קלטת שהיה עליך לרדת תחילה ורק בעלייתך לפרק בכל פעם שלב שכבר עלית ממנו?". העבד השיב: "אבל אתמול נאמר לי שעלי לפרק את הסולם מלמעלה למטה וכך עשיתי"...
"נכון מאוד", הסכים האדון, "האם כל המקומות שקיים בהם סולם מסוכן הם שווים? עליך להבין - פעמים עליך לפעול כך ופעמים בצורה שונה מקודמתה.
עלינו ללמוד ממשל זה שאסור לנו לנהוג תמיד באותה הדרך, כאותו עבד, אלא לבחון את הדברים ולבחור את הדרך המתאימה להתנהגות בכל מצב לגופו. בעניינים הרוחניים, להסתכל לכוון הגדולים מאיתנו וללמוד מהם ובעניינים הארציים, החומריים, להסתכל בקטנים מאיתנו ולהתרחק מהדרגה הנמוכה בכל שלב, כפי שמציין הפסוק: "אשר בשמים ממעל ואשר בארץ מתחת".

דוד דרומר


www.torah.in/he


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י דוד דרומר שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  עסקים למכירה | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון | מטבחי יוקרה | חבל זגוריה | זמן טיסה |  הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 

 

 

 

 

ארטיקל מאמרים 2015 - 2006  clickgoseo@gmail.com מנוע חיפוש מאמרים ארטיקל, כבר בן 8 שנים!